8.8.2006

FIBROBRONCHOSKOPIE

Co je to fibrobronchoskopie?

Jde o základní vyšetřovací metodu užívanou v pneumologii (v plicním lékařství) k diagnostice a léčebným výkonům v průduškách (v průduškovém kmeni).
S její pomocí diagnostikujeme nádory, záněty průdušek a plic, zasahujeme při vynětí cizích těles, provádíme odsávání hlenu a výplach průdušek, stavíme krvácení a aplikujeme léky.

Jaký přístroj užíváme?

Používáme flexibilní (ohebný) bronchofibroskop, který  k vytvoření obrazu uvnitř průdušek využívá vodivých  vlastností  skleněných vláken. Konduktor, (to je vyšetřovací část zaváděná do dýchacích cest), je měkká a ohebná část, dlouhá asi 55cm. Zevní průměr nástroje nepřesahuje 6mm. Má pracovní kanál k zavádění cévky, kartáčku a excizních klíštěk. Přístroj připojíme ke zdroji světla a vyšetřujeme za kontroly oka.
Od roku 2005 máme k dispozici i videobronchoskop. Zde je obraz přenášen elektronicky z miniaturního čipu na distálním konci konduktoru vodičem do videoprocesoru  a po zpracování na televizní monitor.

Příprava pacienta, místní anestezie (znecitlivění)a vlastní vyšetření

Pacienta poučíme a psychicky připravíme na vyšetření, které provádíme buď ambulantně nebo za hospitalizace. Je nutné znát elektrokardiogram, plicní funkce, hodnoty krevních plynů, krevní obraz včetně počtu trombocytů a krevní srážlivost.

Pacient je lačný (4 hodiny nejí, nepije, nekouří).
Před výkonem se aplikuje 0,5-1,0 mg atropinu podkožně, podáme antitusikum (lék proti kašli) do žíly, je možné podat i sedativní (uklidňující) léky do žíly. Pak přistoupíme k vlastní anestezii (znecitlivění), kde se anestetikum inhaluje přes inhalátor. Po inhalaci vyšetřující lékař -broncholog dokončí anestezii kořene jazyka, nosohltanu, hlasivek a horní části průdušnice, kapáním slizničního anestetika (mesocain, tetracain) laryngeální stříkačkou event. doplní anestetikem xylocain ve spreji.
Vlastní vyšetření na našem pracovišti provádíme vleže či vsedě. Ústy pacienta zavedeme fibrobronchoskop a prohlédneme oboustranně průduškový strom, případně odebereme vzorky hlenu, sliznice či patologické tkáně k mikrobiologickému, cytologickému a histologickému vyšetření nebo aplikujeme potřebné léky, provádíme odsávání hlenu, bronchiální výplach, stavíme krvácení atd.

Po ukončení vyšetření pacient 2 hodiny nesmí nic jíst a pít, vzhledem k možnosti vdechnutí potravin či tekutin.

.Vyšetření lze provést téměř vždy.
Kontraindikované je u pacienta s akutním srdečním infarktem, s těžší poruchou srdečního rytmu, s bolestmi na hrudi typu anginy pectoris, se srdeční nedostatečností, s nedostatečným okysličením či vysokým obsahem kysličníku uhličitého v krvi a těžkou bronchiální obstrukcí a bronchiální hyperreaktivitou (zvýšenou průduškovou dráždivostí). 

Komplikace - jsou ojedinělé a zvládnutelné.

Toto vyšetření lze provést jak u hospitalizovaných tak také u ambulantních pacientů.

 

 

zpět

Projekt IROP

 

Akce měsíce

AKCE nemocniční lékárny

slevy na léky

přihlášení

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Práva pacientů přeložená do znakového jazyka

naleznete zde

STOP násilí

http://stopnasili.cz/

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpgplastická chirurgie w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg porucha funkce štítné žlázy w.jpg

obezitologická ambulance w.jpg

klinicky psycholog 2013 w.jpg