7.7.2006

CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODY (CMP)

CMP jsou velmi častá a závažná onemocnění. Ve vyspělých státech jsou třetí nejčastější příčinou úmrtí, po onemocněních kardiovaskulárního aparátu a zhoubných nádorech. V neurologii jsou vůbec nejčastější  příčinou jak úmrtnosti, tak invalidity nemocných. V České republice připadá okolo 400 onemocnění na 100 000 obyvatel. V nejbližších letech je třeba počítat s výraznějším vzestupem počtu onemocnění pro nárůst starších osob v populaci, dochází ale i k posunu výskytu CMP do mladších věkových kategorií.

CMP znamená náhlé přerušení průtoku krve v určité části mozku, která má často za následek jeho poškození.

Můžeme je rozdělit na dva typy:
  • hemoragické - tj.krvácení do mozku
  • ischemické - tvoří 80% procent všech CMP a je u nich příčina stejná jako u srdečního infarktu s tím rozdílem, že dojde k uzávěru cévy v mozku a ne srdci
Příznaky z nedokrevnosti mozku se objeví okamžitě, protože část mozku, která přestane být zásobena krví se rychle stane nefunkční. Každou minutu, kdy nejsou mozkové buňky  zásobeny okysličenou krví, se zvětšuje rozsah nezvratného poškození mozku.

Při postižení levé mozkové hemisféry dojde k ochrnutí  a poruchám citlivosti pravé poloviny těla  a často k poruše řeči, při postižení pravé hemisféry k ochrnutí  a poruchám  citlivosti levé poloviny těla. Zasažení mozečku a mozkového kmene se nejčastěji projeví závratí, zvracením, poruchami koordinace pohybů, dvojitým viděním. Poškození mozku je sice často nevratné, ale při včasném  a adekvátním zaléčení  může dojít alespoň k částečnému zlepšení stavu nemocného. Někdy je přívod krve přerušen na krátkou dobu a mozková tkáň není trvale poškozena. Postižení rychle vymizí. Ani v tomto případě se ale nesmí příznaky podceňovat a je nutné rychle vyhledat lékařskou pomoc, protože příhoda může být předzvěstí daleko závažnějšího cévního onemocnění mozku.

Nejmodernějším způsobem léčby je v současnosti trombolýza, tzn.rozpuštění trombu - zátky, která uzavírá cévu. Tato léčba ale není možná ve všech případech ischemických CMP, nelze ji podat, pokud příznaky trvají déle než 3 hodiny, pokud je postižení velmi lehké, nebo naopak velmi těžké, nebo se rychle spontánně upravuje, pokud již v minulosti proběhlo závažnější  cévní onemocnění mozku, pokud se současně u pacienta vyskytuje těžké onemocnění srdce nebo má dekompenzovanou  hypertenzi.

Dalším způsobem léčby je podání léků s antikoagulačním a antiagregačním účinkem, které zabraňují tvorbě krevních sraženin. Velmi podstatná  je péče ošetřovatelská a rehabilitační. Stejně tak je nutná prevence komplikací, které často provázejí závažnější CMP, nejčastěji  zápaly plic, infekce v močových cestách, proleženiny a další.

Cévní mozkové příhodě lze předcházet odstraněním rizikových faktorů, kterými jsou zvláště neléčený vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, cukrovka, přílišná konzumace alkoholu, kouření, nedostatek pohybu, onemocnění srdce a obezita.

Varovnými  příznaky, které mohou signalizovat vznik CMP, jsou:
  • Náhle vzniklá necitlivost  nebo brnění tváře, paže nebo nohy, nebo celé jedné poloviny těla, neobratnost ruky, zakopávání, ztuhlost jednostranných končetin.
  • Potíže s mluvením, porozumění řeči, špatné hledání slov, neschopností pojmenovat předměty, problémy se psaním a čtením, někdy mluvit nelze vůbec.
  • Potíže s chůzí, vrávorání, závratě, porucha  koordinace pohybů.
  • Náhle vzniklé těžké bolesti hlavy, ztuhlost krční páteře a zvracení

Pokud se některé z těchto příznaků objeví, pak  je nutné co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc, protože jen tak je možné zahájit včas správnou léčbu.

CMP jsou významným problémem nejen medicínským, ale i ekonomickým, etickým a společenským. Možnosti zlepšení situace jsou hledány především v lepší organizaci péče, v nutnosti intenzivní péče v akutním stadiu onemocnění, zpřesnění a urychlení diagnostiky a docenění významu prevence.

 

zpět

Projekty IROP

 

Financováno v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19

Přihlášení

STRAVA.onhb.cz

      

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Lékařská online poradna pro uprchlíky

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg