19.6.2006

ENDOSKOPICKÁ (TRANSURETHRÁLNÍ) OPERACE BENIGNÍ HYPERPLASIE PROSTATY (BHP)

Onemocnění prostaty tzv. benigní hyperplasie, tj. nezhoubné zvětšení se může projevit u mužů již ve věku 40 let. Je způsobeno rozvojem nezhoubného nádoru prostaty tzv. adenomu a je charakterizováno zejména obtížným močením, častým nucením, hlavně  v noci, pocitem „nevyprázdněného“ močového měchýře a poruchami v oblasti sexuální, poruchami erekce. Onemocnění může začínat zcela nenápadně, nebo se může projevit náhle zástavou močení. Pacient s poruchami močení, zejména v kritickém věku, by měl být vyšetřen urologem, protože podobné příznaky může mít i rozvíjející se rakovina prostaty, která patří svým průběhem a prognózou k velmi zhoubným onemocněním.

Existují sice konzervativní způsoby léčby benigní hyperplasie prostaty (dále BHP) pomocí medikamentů, nebo potravinových doplňků. Tato léčba je účinná zejména v počátečních stádiích. V dalším postupu onemocnění BHP pacient není schopen vyprázdnit úplně močový měchýř a moč se v měchýři začíná hromadit. Stav může vyústit v úplnou zástavu močení. Okamžitým řešením této situace je zavedení cévky (katetru) do močového měchýře přes močovou trubici. Pokud by nebyl obnoven odtok moči z močového měchýře, mohlo by při jeho přeplnění dojít k  prasknutí, nebo selhání ledvin s fatálními důsledky pro pacienta. V tomto případě se většinou nevyhneme operačnímu zákroku. Již dnes standartní metodou je odstranění adenomu pomocí endoresektoskopu přes močovou trubici. Operační metoda je vhodná u prostatických adenomů, nepřesahujících hmotnost 40 g. Velikost prostaty lze zjistit vyšetřením pohmatem přes konečník, dále sonograficky (ultrazvuk) a pomocí CT  (výpočetní tomografie).

 Efektivita a bezpečnost operačního výkonu transurethrální resekcí stoupá se zdokonalováním endoskopických přístrojů. Výkon se provádí v celkové nebo svodné anesthesii a délka hospitalizace obvykle nepřesahuje 4 dny. Principem metody je zavedení endoresektoskopu přes močovou trubici do močového měchýře a postupné „odřezávání“ tkáně adenomu pomocí elektrické endoresekční kličky. Močový měchýř je naplněn roztokem, který nevede elektrický proud / neobsahuje ionty /. V našem případě požíváme Glycin. Při operaci se musíme řídit anatomickým uspořádáním prostaty. Tkáň se odstraňuje od hrdla močového měchýře, kde nesmíme poškodit ústí močovodů až k prostatickému vývodu v močové trubici. Pod ním se nacházejí svalové svěrače močové trubice a při jejich poškození by mohlo dojít k nežádoucí komplikaci – močové inkontinenci po operaci.

Endoresektokop je vybaven vyplachovacím mechanismem, který zajišťuje stále čirý roztok v močovém měchýři během výkonu a dále je napojen na videookruh, tato kombinace zajišťuje přehlednost v operačním poli a bezpečnost výkonu. Operatér vše sleduje na monitoru. Prostatická tkáň, která se během výkonu hromadí v močovém měchýři, je na závěr operace vypláchnuta z močového měchýře a odeslána k histologickému rozboru, zejména k vyloučení rakoviny prostaty. Po operaci je v močovém měchýři ponechán na dva a ž tři dny měchýřový kateter. Po vytažení katetru může přetrvávat bolestivé močení a příměs krve v moči. Stav se během několika dnů či týdnů postupně stabilizuje.

Efektem operace je pacientovo spontánní močení, ustupují obtíže jako slabý proud s nutností tlačit, noční močení a rovněž ustupuje pocit „nevyprázdněného“ močového měchýře. Pooperační komplikací by mohla být inkontinence, nebo zúžení a jizvení močové trubice. Díky zkušenosti operatérů a moderní technice jsou však tyto komplikace minimální. V oblasti sexuální se může vyskytnout tzv. retrográdní ejakulace. Dochází k úplnému, nebo částečnému  úniku spermatu do močového měchýře při orgasmu. Tento jev není pro pacienta nebezpečný, sperma je s močí po pohlavním styku vymočeno. Tato komplikace by samozřejmě vadila pokud by se pacient pokoušel o oplodnění partnerky. Avšak vzhledem k výskytu BHP ve vyšších věkových skupinách pacientů, tento problém většinou není podstatný. Pacienta může však při nevědomosti nepříjemně překvapit. Proto každého pacienta s možností této komplikace seznamujme.  Tento operační výkon je komplikovaný u pacientů s poruchami krevní srážlivosti a rovněž nejméně 10 dní před operací je nutné vysadit léky snižující srážlivost krve, například Anopyrin, Godasal, nebo Warfarin.



Endoskopický sál s příslušenstvím.

zpět

Projekty IROP

 

Financováno v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19

Přihlášení

STRAVA.onhb.cz

      

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Lékařská online poradna pro uprchlíky

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg