11.4.2006

AKUTNÍ ZÁNĚT HRTANU - LARYNGITIDA

Onemocnění je způsobeno virovou nebo bakteriální infekcí. Někdy jsou příčinou vlivy tepelné, alergie nebo inhalace chemických látek.

 Projevy:
  • chrapot
  • ztráta hlasu
  • bolest v oblasti hrtanu
  • záchvaty štěkavého kašle.
U dětí je vždy nutné mít na paměti nebezpečí dušení v důsledku otoku hrtanu. Tímto akutním onemocněním trpí nejčastěji děti mezi 1. až 5. rokem věku. Jsou časté recidivy. Onemocnění se zvýšeně vyskytuje v podzimních a zimních měsících. Na vině je pravděpodobně i smog.
Onemocnění začíná náhle, někdy mu předchází nevýrazný infekt dýchacích cest. Zejména v nočních hodinách se objeví štěkavý suchý kašel. Stav dítěte se může rychle zhoršovat.

Léčba: podávají se léky zmenšující otok hrtanu – čípky do konečníku, ústy,inhalačně, v infúzích podle závažnosti stavu. Dítěti se doporučuje pobyt v chladnějším prostředí, aplikuje se chladný vlhký vzduch v inhalacích.

POZOR !

Má-li dítě z plného zdraví horečku, bolesti v krku, výrazné potíže s polykáním (někdy nespolkne sliny a ty vytékají z úst), odmítá se položit na záda okamžitě ho hospitalizujte v nemocnici. Pravděpodobně se jedná o akutní zánět příklopky hrtanové – akutní epiglotitis. Nebezpečí tkví v rychlém zduření příklopky hrtanové, která se přikládá na vchod hrtanu. Může dojít až k udušení.

zpět

Projekty IROP

 

Financováno v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19

Přihlášení

STRAVA.onhb.cz

      

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Lékařská online poradna pro uprchlíky

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg