11.4.2006

BOLESTI BŘICHA

Dětské koliky jsou neurčitě definované potíže v časném kojeneckém věku, postihující asi 1 z 10 kojenců. Projevují se epizodami výrazné dráždivosti a bolestí břicha se zvedáním nohou. Projevy jsou vázané na jídlo, objevují se v druhé polovině krmení a ustávají po skončení jídla. Bývají horší odpoledne a večer. Epizody bolesti bývají provázeny plynatostí. Potíže většinou ustupují ve 3 měsících, ale ne vždy. Kolikami trpí děti kojené i uměle živené.

Vyšetření spočívá ve zjištění jiných příčin (hlad, žízeň, infekce močových cest a zánět středního ucha). Alergie na bílkovinu kravského mléka mohou být příčinou kolik u některých dětí. U kojených dětí někdy pomůže vyloučení mléka z jídelníčku matky.

 Funkční opakující se záchvatovité bolesti břicha

O funkčních opakujících se bolestech břicha hovoříme, pokud má pacient nejméně 3 epizody bolestí během 3 měsíců. Tyto bolesti dítě omezují v jeho přirozené aktivitě. Postihují děti ve věku 4 – 16 let, nejčastější začátek bývá v 5 – 8 letech, vznik potíží po 14. roce je méně častý. Opakující se bolesti břicha jsou pozorovány asi u 10 – 15% dětí, častěji u děvčat. Jedná se o onemocnění, které má záchvatovitý charakter. Ke vzniku bolestí přispívá psychická i fyzická zátěž dítěte. Udává se genetická predispozice – úzkostlivost, neprůbojnost, malé sebevědomí a vliv okolního prostředí (rodina, škola).

 Děti směřují bolest kolem pupku, bolest nikam nevyzařuje a charakteristický je záchvatovitý charakter. Bolest je závislá na jídle, stolici a celkové aktivitě dítěte, neobjevuje se v noci. Děti často nejsou schopny popsat charakter bolestí. V době potíží mají absence ve škole, v době bez potíží jsou normálně aktivní, zvláště ve dnech bez školní docházky.

 Nejčastější vyšetření:
  • krev
  • moč
  • stolice
  • rentegnologické vyšetření – ultrazvuk
  • gynekologické vyšetření u dívek
  • psychologické vyšetření

Léčba je dlouhodobá a vyžaduje dobrou spolupráci s pacientem a  jeho rodiči. Rodiče musí vědět, že bolest je reálná a je způsobena  aktivitou trávicího traktu při zvýšené vnímavosti nebo přecitlivělosti na normální i stresové podněty. Nebývá prokázáno žádné onemocnění orgánů. Je třeba zhodnotit provokující faktory, často upravit stravu a životosprávu, ovlivnit okolní prostředí. Rodiče musí podporovat dítě, a nikoliv bolest. Při změně charakteru bolestí je třeba dítě znovu vyšetřit. Pravidelná návštěva školy je nutrná. Někdy je vhodná pomoc psychologa nebo dětského psychiatra.
Není prokázána účinnost farmakologické léčby.

zpět

Projekty IROP

 

Financováno v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19

Přihlášení

STRAVA.onhb.cz

      

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Lékařská online poradna pro uprchlíky

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg