18.5.2009

Poruchy funkce štítné žlázy v těhotenství

Pavilon č. 13 - 3.NP, vchod C

Ordinační hodiny:  MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D. - každý druhý pátek v měsíci 16:00 až 17:00

NUTNÉ objednání !

tel.: 569 472 117 

Objednávání  - úterý od 11:00 až 14:00.

Pacientky by měly přijít před kontrolou vždy na náběr dle domluvy.

Choroby štítné žlázy postihují až 6x častěji ženy než muže. Se zvyšujícím se věkem v populaci chorob štítné žlázy přibývá. 
Těhotné a ženy do jednoho roku po porodu jsou rizikovou skupinou z hlediska výskytu onemocnění štítné žlázy.

Od 1.2.2021 se naše nemocnice jako jediné nefakultní pracoviště zapojila do projektu Časný záchyt tyreopatií v těhotenství. Ty nepříznivě ovlivňují zdravotní stav matky i dítěte. Mohou vést ke komplikacím v průběhu těhotenství, při porodu, v poporodním období i k narušení duševního či tělesného vývoje dítěte.

Projekt probíhá ve spolupráci gynekologicko-porodnického oddělení a ambulance pro poruchy funkce štítné žlázy. Zaštítěn je MUDr. Mgr. Sylvií Špitálníkovou, Ph.D. a MUDr. Erikem Lajtmanem, Ph.D., MPH. Pacientkám, které splní podmínky pro zařazení do screeningového programu, je proveden odběr krve a následně vyšetření tyreoidálního stimulačního hormonu (TSH), protilátek proti tyreoidální peroxidáze - TPOAb (marker chronické autoimunitní tyreoiditidy) a volného tyroxinu (FT4) v séru. V případě pozitivního výsledku bude lékař gynekolog informovat neprodleně pacientku a ujme se jí naše endokrinologické pracoviště.

VÍCE O PROJEKTU ZDE

Těhotenství klade velké nároky na celý organismus ženy, je tedy zátěžovou situací. Z tohoto důvodu se mohou projevit poruchy, které před otěhotněním probíhaly skrytě. U více než 12 % žen se vyskytne porucha funkce štítné žlázy v souvislosti s graviditou a porodem.
Hormony štítné žlázy procházejí placentou. Matka je tedy dodává svému dítěti, zejména v prvním trimestru těhotenství. Po té si dítě začíná vytvářet hormony vlastní. Určité množství hormonů získává vyvíjející se plod od matky až do porodu. Pro správný průběh těhotenství a poporodního období je nutné, aby funkce štítné žlázy byla normální.
Vyšší riziko vzniku poruch funkce štítné žlázy v těhotenství mají ženy, které trpí nebo v minulosti trpěly nějakou chorobou štítné žlázy. Dále ženy, u nichž se postižení štítné žlázy objevilo v minulé graviditě, ať již skončila porodem či potratem. Ohroženy bývají rovněž ženy s cukrovkou 1.typu či jiným autoimunitním onemocněním, např. celiakie (nesnášenlivost lepku), revmatoidní artritidou (autoimunitní reakcí vyvolaný zánět klobů).

Vyhledávání těhotných žen s poruchami štítné žlázy probíhá v našem regionu následujícím způsobem:
Gynekolog nabere těhotné ženě, která vysloví s tímto vyšetřením souhlas, vzorek krve. Odebraný vzorek zašle ke stanovení hormonu stimulujícího k činnosti štítnou žlázu, volného tyroxinu-hormonu vylučovaného štítnou žlázou v největším množství, proto velmi důležitého pro vývoj plodu, a protilátek proti tkáni štítné žlázy. Pokud bude některá hodnota mimo normální rozmezí, bude ženě nabídnuto provedení podrobného endokrinologického vyšetření. Gravidní ženy, u nichž bude zjištěna některá z chorob štítné žlázy, budou sledovány v endokrinologické poradně a v případě potřeby adekvátně léčeny.

Proč je třeba poruchy funkce štítné žlázy u těhotných žen a v poporodním období aktivně vyhledávat?
Poruchy funkce štítné žlázy probíhají v mnoha případech bez příznaků. Často bývají příznaky přítomny, avšak jsou přičítány těhotenství nebo poporodnímu období.

Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza)
se projevuje zejména únavou, zvýšenou nervozitou a podrážděností, nesnášenlivostí tepla, výraznějším pocením, bušením srdce, jemným třesem prstů, hubnutím při dobré chuti k jídlu, nespavostí, někdy průjmy.

Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) se projevuje hlavně sníženou výkonností (fyzickou i psychickou), sklonem k depresím, únavou, zimomřivostí, přibýváním na váze, padáním vlasů, bolestí svalů i kloubů, prosáknutím podkoží v obličeji či na končetinách, suchou kůží a sklonem k zácpě.

Vzhledem k těmto nepříznivým skutečnostem zůstanou mnohdy poruchy funkce štítné žlázy dlouhou dobu nepoznány. Proto lékaři vítají, zavedení plošného screeningu chorob štítné žlázy u všech těhotných žen. Neléčené či nesprávně léčené choroby štítné žlázy mohou být spojeny s předčasným porodem, nízkou porodní hmotností dítěte, poruchami neuropsychického vývoje dítěte. Mají negativní vliv na průběh poporodního období. Léčba poruch štítné žlázy není složitá, ale čím dříve se s ní začne, tím lepší jsou její výsledky. Většinou spočívá v doplnění chybějících hormonů štítné žlázy, jejich podáváním v tabletách. Tato léčba v žádném případě dítě nepoškozuje ani nemá vedlejší účinky na organismus matky. Při správné léčbě mají onemocnění štítné žlázy příznivý průběh. Neovlivňují délku ani kvalitu života. Včasné zachycení poruch funkce štítné žlázy u žen plánujících těhotenství případně u těhotných má velký význam nejen pro správný průběh gravidity, porodu a poporodního období, ale hlavně pro zdraví narozených dětí.                  

Na vaše dotazy, které se týkají screeningu poruch štítné žlázy u těhotných žen, endokrinologického vyšetření a jejich léčby rádi odpovíme na e-mailové adrese: spitalnikovasylvie@seznam.cz.

Sledování štítné žlázy u těhotných žen - Kazuistiky v diabetologii 4/2020

Porodní asistence - Poruchy funkce štítné žlázy v těhotenství - MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková

Screening of autoimmune thyroid disorders in pregnancy in a highland district

XXX. Endokrinologické dny

Projekty IROP

 

Financováno v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19

Přihlášení

STRAVA.onhb.cz

      

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Lékařská online poradna pro uprchlíky

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg