1.11.2010

Oční oddělení zkvalitňuje operativu

Oční oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod má nový přístroj. Primář oddělení  MUDr. Peter Mojžiš, Ph.D.,FEBO se stal speakerem za Českou republiku pro oblast multifokálních torických čoček a zároveň  jediným zástupcem z východní Evropy do expertní skupiny AT LISA Toric Group. Naše výsledky byly publikovány v časopise Journal of Cataract and Refractive Surgery Today. Dalším úspěchem a ohodnocením práce očních lékařů z Havlíčkova Brodu byly vyžádané přednášky MUDr. Mojžiše na kongresech v Barceloně, Limassole a Soulu. 

Oční oddělení stále zkvalitňuje operativu a rozšiřuje spektrum poskytovaných služeb. Dalším přístrojem, který doplnil již technicky bohaté a moderně vybavené oddělení, je ultrazvukový přístroj – fakoemulzifikátor - určený k operacím šedého zákalu. „Modernizovaný fakoemulzifikátor ALCON INFINITY je přístroj špičkové kvality, který našemu  pacientovi přináší celou řadu výhod, především zkrácení operačního výkonu, zvýšení bezpečnosti a rychlejší zrakovou rehabilitaci,“ prozradil primář očního oddělení MUDr. Peter Mojžiš, Ph.D. FEBO.

V rámci chirurgie nitrooční čočky se tedy původní čočka odstraňuje pomocí ultrazvuku. Přístroj umožňuje na principu ultrazvukové emulzifikace rozmělnit zkalenou čočku, její zbytky z oka odsát a úbytek nahradit speciálním roztokem. To vše zaručuje zachování stabilního objemu oka během operace.  Jde o šetrnou chirurgii s rychlou obnovou zrakových funkcí. Díky tomu můžeme již většině našich klientů nabídnout režim jednodenní chirurgie, který jim umožňuje ráno přijít na oddělení, po nezbytném předoperačním vyšetření podstoupit operaci a ještě tentýž den odpoledne po kontrole odejít s doprovodem domů.

Oční oddělení NHB patří k dynamicky se rozvíjejícím oborům naší nemocnice. Jako první pracoviště v České republice provedlo v listopadu 2008 implantaci multifokální torické čočky, kterou lze korigovat vidění do dálky, do blízka i peroperační astigmatismus.

„Jedním z hlavních  problému, se kterým se potýkáme, je otázka jak vylepšit zrakovou ostrost do blízka. Nejrozšířenější, běžně používané a pojišťovnami hrazené, jsou čočky monofokální, které umožňují ostré vidění ale jen na jednu vzdálenost, bohužel pacient se brýly nezbaví a musí nosit dál brýle na čtení. Druhou možností, kterou našim pacientům nabízíme jsou čočky multifokální. Na rozdíl od  monofokálních čoček vytvářejí dvě základní ohniska: na blízko a do dálky.. Umožňují tedy ostré vidění jak do dálky, tak na čtení,“ sdělil k problematice primář MUDr. Mojžiš. Často se naši lékaři setkávají s pacienty, kteří mají vyšší rohovkový astigmatizmus – tedy nepravidelné zakřivení rohovky. Bohužel tito pacienti nejsou vhodnými k plánované implantaci multifokálních čoček, protože reziduální astigmatizmus výrazně ovlivňuje vidění u pacientů s multifokálními čočkami. Právě pro tyto pacienty je určeno použití multifokální torické čočky, která dokáže korigovat čtění, dálku a případný astigmatizmus. (V těchto případech se však jedná o nadstandardní čočky, které se nehradí z veřejného pojištění.)

Na našem pracovišti máme boháte zkušenosti s implantací prémiových nitroočních čoček /multifokálních a multifokálních torických/. Ročně je na očním oddělení provedeno přes 100 těchto operací. Oddělení provádí operativu předního i zadního očního segmentu, operace šedého zákalu (katarakty) – zhruba 1500 operací ročně, náročné operace sklivce a sítnice (vitrektomie) – zhruba 200 operací ročně. Mimo jiné provádíme i některé druhy kosmetických operací – např. úprava převislých horních víček, odstranění bradaviček a pavoučkových névů nebo úprava jiných drobných kožních afekcí. Od roku 2009 je oční oddělení školicím centrem frimy Carl Zeiss pro diagnostiku a implantaci nitroočních čoček, slouží lékařům z celé republiky i ze zahraničí, aby se naučili správně indikovat a implantovat tyto speciální čočky.  

Více informací o očním oddělení možno získat na :

http://www.onhb.cz/Article.asp?nArticleID=73&nLanguageID=1

nebo o první implantaci multifokální torické čočky: http://www.onhb.cz/article.asp?nArticleID=614&nLanguageID=1

o školicím centru:

http://www.onhb.cz/article.asp?nArticleID=690&nLanguageID=1

odborné články zde

 

Mgr. Petra Černo,

tisková mluvčí Nemocnice Havlíčkův Brod p.o. tel. 604 475 082 nebo 569 472 201.

Projekt IROP

 

Akce měsíce

benefiční koncert J. Pustiny 

6. října 2019 v 19 hod. 

přihlášení

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpgplastická chirurgie w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg porucha funkce štítné žlázy w.jpg

obezitologická ambulance w.jpg

klinicky psycholog 2013 w.jpg