1.11.2010

Oční oddělení zkvalitňuje operativu

Oční oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod má nový přístroj. Primář oddělení  MUDr. Peter Mojžiš, Ph.D.,FEBO se stal speakerem za Českou republiku pro oblast multifokálních torických čoček a zároveň  jediným zástupcem z východní Evropy do expertní skupiny AT LISA Toric Group. Naše výsledky byly publikovány v časopise Journal of Cataract and Refractive Surgery Today. Dalším úspěchem a ohodnocením práce očních lékařů z Havlíčkova Brodu byly vyžádané přednášky MUDr. Mojžiše na kongresech v Barceloně, Limassole a Soulu. 

Oční oddělení stále zkvalitňuje operativu a rozšiřuje spektrum poskytovaných služeb. Dalším přístrojem, který doplnil již technicky bohaté a moderně vybavené oddělení, je ultrazvukový přístroj – fakoemulzifikátor - určený k operacím šedého zákalu. „Modernizovaný fakoemulzifikátor ALCON INFINITY je přístroj špičkové kvality, který našemu  pacientovi přináší celou řadu výhod, především zkrácení operačního výkonu, zvýšení bezpečnosti a rychlejší zrakovou rehabilitaci,“ prozradil primář očního oddělení MUDr. Peter Mojžiš, Ph.D. FEBO.

V rámci chirurgie nitrooční čočky se tedy původní čočka odstraňuje pomocí ultrazvuku. Přístroj umožňuje na principu ultrazvukové emulzifikace rozmělnit zkalenou čočku, její zbytky z oka odsát a úbytek nahradit speciálním roztokem. To vše zaručuje zachování stabilního objemu oka během operace.  Jde o šetrnou chirurgii s rychlou obnovou zrakových funkcí. Díky tomu můžeme již většině našich klientů nabídnout režim jednodenní chirurgie, který jim umožňuje ráno přijít na oddělení, po nezbytném předoperačním vyšetření podstoupit operaci a ještě tentýž den odpoledne po kontrole odejít s doprovodem domů.

Oční oddělení NHB patří k dynamicky se rozvíjejícím oborům naší nemocnice. Jako první pracoviště v České republice provedlo v listopadu 2008 implantaci multifokální torické čočky, kterou lze korigovat vidění do dálky, do blízka i peroperační astigmatismus.

„Jedním z hlavních  problému, se kterým se potýkáme, je otázka jak vylepšit zrakovou ostrost do blízka. Nejrozšířenější, běžně používané a pojišťovnami hrazené, jsou čočky monofokální, které umožňují ostré vidění ale jen na jednu vzdálenost, bohužel pacient se brýly nezbaví a musí nosit dál brýle na čtení. Druhou možností, kterou našim pacientům nabízíme jsou čočky multifokální. Na rozdíl od  monofokálních čoček vytvářejí dvě základní ohniska: na blízko a do dálky.. Umožňují tedy ostré vidění jak do dálky, tak na čtení,“ sdělil k problematice primář MUDr. Mojžiš. Často se naši lékaři setkávají s pacienty, kteří mají vyšší rohovkový astigmatizmus – tedy nepravidelné zakřivení rohovky. Bohužel tito pacienti nejsou vhodnými k plánované implantaci multifokálních čoček, protože reziduální astigmatizmus výrazně ovlivňuje vidění u pacientů s multifokálními čočkami. Právě pro tyto pacienty je určeno použití multifokální torické čočky, která dokáže korigovat čtění, dálku a případný astigmatizmus. (V těchto případech se však jedná o nadstandardní čočky, které se nehradí z veřejného pojištění.)

Na našem pracovišti máme boháte zkušenosti s implantací prémiových nitroočních čoček /multifokálních a multifokálních torických/. Ročně je na očním oddělení provedeno přes 100 těchto operací. Oddělení provádí operativu předního i zadního očního segmentu, operace šedého zákalu (katarakty) – zhruba 1500 operací ročně, náročné operace sklivce a sítnice (vitrektomie) – zhruba 200 operací ročně. Mimo jiné provádíme i některé druhy kosmetických operací – např. úprava převislých horních víček, odstranění bradaviček a pavoučkových névů nebo úprava jiných drobných kožních afekcí. Od roku 2009 je oční oddělení školicím centrem frimy Carl Zeiss pro diagnostiku a implantaci nitroočních čoček, slouží lékařům z celé republiky i ze zahraničí, aby se naučili správně indikovat a implantovat tyto speciální čočky.  

Více informací o očním oddělení možno získat na :

http://www.onhb.cz/Article.asp?nArticleID=73&nLanguageID=1

nebo o první implantaci multifokální torické čočky: http://www.onhb.cz/article.asp?nArticleID=614&nLanguageID=1

o školicím centru:

http://www.onhb.cz/article.asp?nArticleID=690&nLanguageID=1

odborné články zde

 

Mgr. Petra Černo,

tisková mluvčí Nemocnice Havlíčkův Brod p.o. tel. 604 475 082 nebo 569 472 201.

Projekty IROP

 

Financováno v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19

Přihlášení

STRAVA.onhb.cz

      

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Lékařská online poradna pro uprchlíky

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg