25.9.2009

Výstava Miminka do dlaně

Putovní výstava „Miminka do dlaně“ v Nemocnici  Havlíčkův Brod

2.png

*****

3.png

Putovní výstava fotografií nedonošených dětí projektu „Miminka do dlaně“ se po úspěšné prezentaci v Olomouci, Praze, Brně a Žďáru nad Sázavou přesouvá do Havlíčkova Brodu. Projekt je pořádán neziskovou organizací Nedoklubko z Nového Veselí pomáhající všem, kterým se předčasně narodilo miminko. Fotografie zachycující příběhy předčasně narozených miminek a příběhy, které napsaly samy maminky. Budou vystaveny v prostorách Nemocnice Havlíčkův Brod od 22. září do 16.října letošního roku.

Výstava je součástí  Akce řetěz ke Světovému a  Českému týdnu kojení v Havlíčkově Brodě a byla spolu s ním zahájena v úterý 22.září v 11 hodin. Vernisáž se uskutečnila za přítomnosti starostky města Havlíčkův Brod Ing. Jany Fischerové,CSc., ředitele nemocnice MUDr. Víta Kaňkovského a jednoho z fotografů výstavy p.Zdeňka Málka.

Výstava byla podpořena první tiskovou konferencí na toto téma ve Fakultní nemocnici v Brně za účasti předních odborníků z Gynekologicko - porodnické kliniky a Novorozeneckého oddělení FN Brno.

„Výstava měla velký úspěch ve všech předchozích místech, kde byla prezentována. Doufáme, že se bude líbit i v Havlíčkově Brodě,“ říká Lenka Novotná, předsedkyně občanského sdružení Nedoklubko. „Výstava má napomoci lidem si uvědomit, čím nedonošené děti a jejich rodiče prochází a jak jim může jejich okolí a společnost pomoci. Na tuto problematiku se snažíme upozornit dvěma způsoby, a to fotografiemi, které zaznamenávají miminka a jejich příběhy, a designérskou soutěží. Ta ukazuje prostřednictvím specifických produktů možnosti, jak udělat maminkám prostředí pro miminka příjemnější a praktičtější,“ dodává Lenka Novotná.

Výstava je určena i pro nastávající rodiče obávající se předčasného porodu. Mohou na ní získat řadu informací a představu, jaká situace je s předčasně narozeným dítětem čeká a co může přinést do života rodiny. Především má za cíl ukázat, že lze i tuto situaci zvládnout a dává odborné rady, jak a na koho se obrátit.  

 Nezralých dětí se rodí v ČR kolem 7,5 % a počet předčasných porodů meziročně narůstá.

Roste počet matek  nad 30 a 35 let- tedy žen s většími riziky těhotenství. Narůstá počet dětí" ze zkumavky" ročně se jich v ČR narodí kolem 3%. Narůstá počet dvojčat ( většinou také "ze zkumavky"). „Tato těhotenství bývají více riziková a mohou s větší pravděpodobností končit předčasným nebo problamtickým porodem. Specializovanou péči nepotřebují jen nezralé děti, ale i miminka, která se rodí s vrozenou vadou nebo ihned po porodu nemocná“, hodnotí situaci  MUDr. Magdalena Weberová-Chvílová, zástupce primáře dětského oddělení brodské nemocnice.

„Následkem nemoci dítěte nebo nezralosti je odloučení matek a dětí a tím se vytváří rána, která může zasahovat hluboko do prožívání rodičů. Může komplikovat následné utváření vztahu k dítěti. Ročně je v ČR  cca 12 000 takových rodin,“ dodává.

I naše nemocnice se věnuje péči o nedonošené děti. Oddělení intermediární péče o novorozence v brodské nemocnici |je nadregionálním centrem, které poskytuje specializovanou péči nemocným a nedonošeným dětem od 32. týdne a s hmotností nad 1500 g. Ročně je ošetřeno více než 200 nemocných novorozenců z toho cca 100 s hmotností pod 2500g.

 

Přehled putovní výstavy:

Havlíčkův Brod 21. 9.- 16. 10. Dětské oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod

Vsetín 17. 10. - 30. 10. Kino Vatra, Dům kultury Vsetín, Svárov 1055

Karlovy Vary 2. 11. - 23. 12. Galerie Supermarket WC, Nám. republiky 1

Občanské sdružení Nedoklubko nabízí podporu rodičům předčasně narozených dětí. Nedoklubko bylo založené v roce 2002 a od té doby se snaží zajistit rodičům nedonošených dětí přístup ke kvalitním informacím, organizuje setkání podobně postižených rodin a umožňuje tak vzájemné sdílení zkušeností. Zároveň vytváří prostor pro diskusi mezi rodiči a odborníky  tak, aby byla situace rodičů co nejvíce ulehčena.

Více na www.nedoklubko.cz

MUDr Weberová - Pozvánka na výstavu

Nemocnice Havlíčkův Brod www.onhb.cz

kontakt: Mgr. Petra Černo, tisková mluvčí NHB, tel. 604 475 082 nebo 569 472 201.

Projekty IROP

 

Financováno v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19

Přihlášení

STRAVA.onhb.cz

      

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Lékařská online poradna pro uprchlíky

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg