14.2.2009

Začalo fungovat oddělení přípravy cytostatik


izolátor

V lednu zahájilo činnost nové pracoviště naší nemocniční lékárny, které zajišťuje pro pacienty onkologického oddělení přípravu léků ze skupiny cytostatik – Oddělení přípravy cytostatik. Naše nemocniční lékárna se tak zařadila mezi dvacet pracovišť ČR, která mají Státním ústavem pro kontrolu léčiv povolenou přípravu cytostatik a je držitelem osvědčení České farmaceutické společnosti JEP o přípravě sterilních léčivých přípravků s obsahem cytotoxických látek v souladu s vyhláškou o správné lékárenské praxi. Navíc jsme - podle nám dostupných informací - jediná lékárna v kraji Vysočina, která má povolení i k přípravě sterilních LP bez antimikrobní přísady.

 Příprava výše zmiňovaných léků je podle platné legislativy řazena do zvláštní skupiny (spolu např. s přípravou radiofarmak a přípravou intravenózní výživy).  Jsou to léky, u nichž je nutno bezpodmínečně zachovat nepřítomnost mikroorganismů a v případě cytostatik navíc ochránit pracovníky před expozicí těmito vysoce účinnými látkami. Vlastní pracoviště, které je situováno přímo v budově onkologie NHB, tvoří několik místností, z nichž nejdůležitější je aseptický box. Ten je navržen tak, aby všechny jeho povrchy včetně stropů byly snadno omyvatelné a desinfikovatelné. Vzduchotechnikou s filtrací přes speciální filtry je zajištěna snížená kontaminace prostoru prachovými částicemi, veškerý materiál je do boxu dopravován přes propusti s časovými zámky a pracovníci se zde mohou pohybovat pouze po převlečení do sterilních pracovních kombinéz, které neodlučují drobné částice. V aseptickém boxu je umístěn izolátor – přístroj, který dokáže udržet díky vlastní soustavě filtrů nejvyšší třídu čistoty a zároveň je konstruován tak, že jeho vnitřní prostor je zcela oddělen od místnosti aseptického boxu, ve které se pohybuje připravující lékárník nebo farmaceutický asistent.

V izolátoru probíhá vlastní příprava cytostatik – tj. rozpuštění suché léčivé látky a následné vpravení lékařem předepsané dávky cytostatika do infuzního roztoku, který bude podán pacientovi. Výsledný produkt je řádně označen a v uzavřeném obalu předán zdravotní sestře onkologického oddělení. Každá příprava cytostatika je kontrolována minimálně dvěma pracovníky lékárny.

 

VÝHODY NOVÉ LABORATOŘE:  - PRO PACIENTY – výroba kvalitních sterilních léčivých přípravků !!!

                                                            - PRO ZAMĚSTNANCE – bezpečné prostředí při přípravě cytostatik a dalších léků.

 

Havlíčkobrodská nemocnice investovala do výstavby a vybavení tohoto pracoviště 2 264 000 korun.

Oddělení přípravy cytostatik

 

 se nachází v budově č. 4, 2. podlaží, provozní doba  Po-Pá 7.30 – 14.00, tel. 569 472 467.

 

 

Projekty IROP

 

Financováno v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19

Přihlášení

STRAVA.onhb.cz

      

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Lékařská online poradna pro uprchlíky

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg