29.1.2008

Dětské oddělení vyměňuje rizikové pomůcky

„Určité riziko zdravotnických pomůcek z PVC spočívá v postupném uvolňování toxických ftalátů během jejich používání. Tyto látky mohou ve větší koncentraci zejména u malých dětí způsobit poruchy imunitního a hormonálního systému, které se mohou projevit v pozdějším věku. Rozhodli jsme se proto zjistit, v jaké míře užíváme pomůcky s ftaláty  a jejich okamžitou náhradou minimalizovat rizika pro naše malé pacienty,“ říká primář dětského oddělení MUDr. Václav Miláček.

 

Materiálová revize všech zdravotnických prostředků proběhla v listopadu loňského roku.  Ukázalo se, že ftaláty obsahuje 25 % pomůcek používaných na novorozeneckém oddělení. Nemocnice okamžitě začala s jejich náhradou. „Jednalo se především o výrobky, které se používají dlouhodobě a jsou zavedeny do těla novorozence jako například transfúzní soupravy, vyživovací sondy, pupeční sondy a spojovací hadičky,“ osvětlila postup při nahrazování vrchní sestra Mgr. Jana Niederlová.

 

Postup nemocnice uvítal i náměstek hejtmana pro zdravotnictví a životní prostředí Pavel Hájek. „Mám velkou radost z toho, že havlíčkobrodská nemocnice začala systematicky nahrazovat rizikové pomůcky z PVC. Věřím, že její příklad budou následovat i další ústavy a nemocnice našeho kraje.“

 

Během celého procesu nemocnice úzce spolupracovala s ekologickým sdružením Arnika. „Nemocnici jsme pomohli s PVC auditem, a také při hledání vhodných alternativ dostupných  na českém trhu, kdy jsme mohli plně využít naši databázi zdravotnických prostředků bez PVC či ftalátů,“ uvádí vedoucí pobočky Arniky v Chotěboři Matěj Man. 

Spolupráce Arniky s havlíčkobrodskou nemocnicí je součástí kampaně „Nehrajme si s PVC“, které se Arnika věnuje od dubna loňského roku. „Jejím cílem je omezit používání tohoto nebezpečného materiálu na místech, jako jsou například nemocnice, mateřské školky ale třeba i domácnosti,“ dodává vedoucí kampaně Ing. Miroslava Jopková.

 

Pomůcky z PVC a hračky budou nahrazeny za bezpečné i na dalších úsecích péče dětského oddělení, a to v průběhu letošního roku.

Projekty IROP

 

Financováno v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19

Přihlášení

STRAVA.onhb.cz

      

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Lékařská online poradna pro uprchlíky

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg