14.2.2006

DĚTSKÁ NEFROLOGICKÁ PORADNA

Lékař: MUDr. Lenka Turinská 569 472 499
Sestra: Dáša Sedláková, Michaela Coufalová 569 472 419

Telefonické objednání a informace na kl. 419 po 11:00 hod.


ORDINAČNÍ HODINY
středa 8:00 - 11:00
Telefonické informace - 569 472 499 - středa 11:00 - 12:00


KDE NÁS NAJDETE

Budova č.2

NABÍZÍME

Dětská nefrologická poradna sleduje a léčí děti s nemocemi ledvin a močových cest.

Spektrum „ledvinových“ onemocnění je široké a zahrnuje zejména:

  • děti s opakovanými záněty močových cest – častěji jsou postiženy dolní močové cesty (tzv. cystitidy), kde je možno v mnoha případech docílit zlepšení stavu i nefarmakologickými prostředky (bez použití léků),
  • děti po proběhlém zánětu ledvin - onemocnění nejčastěji se vyskytující u kojenců a batolat – v tomto případě je nutné několikaleté sledování za účelem snížit riziko opakování zánětu a tím i riziko nevratného poškození ledvin,
  • děti s problémy s denními či nočními úniky moče (tzv. „pomočování“) - problém je často laickou veřejností podceňovaný. Mnoho dětí se k nám k  prvnímu vyšetření dostává ve věku nad 10 let, kdy lékovými i režimovými opatřeními se stav upravuje mnohem pomaleji. Poměrně častá je kombinace nočních i denních úniků moče (denní mnohdy rodiče ani neregistrují), v tomto případě je podezření z možné poruchy funkce dolních močových cest (zvl. močového měchýře); zde opět často vystačíme  s nelékovými prostředky (naučit dítě správně pít a močit).
  • děti s vrozenými vývojovými vadami na močovém ústrojí - se zavedením novorozeneckého vyšetřování ledvin přibývá dětí sledovaných od nejrannějšího věku (děti s jednou ledvinou, srostlými ledvinami, rozšířením ledvinných pánviček, vesikoureterálními refluxy – moče z měchýře zpět k ledvině, atd.) s cílem omezit riziko vzniku infekce ledvin, případně sledovat vývoj nálezu na vývodních cestách se snahou zamezit jizvení a tím snižování funkce ledvin. V tomto případě úzce spolupracujeme s předními specializovanými pracovišti (Urologická klinika Praha, příp. Hradec Králové), kde jsou děti v případě potřeby dovyšetřovány a operovány.
  • děti s abnormálními nálezy v moči - hematurie (krev v moči) nebo proteinurie (bílkovina v moči) jsou  často náhodně zachycenými při preventivních prohlídkách u dětských obvodních lékařů. V tomto případě je nutné dlouhodobější sledování ke stanovení diagnosy, která může být zcela nezávažná, ale zrovna tak může představovat onemocnění na celý další život, které může postupem času vést až k selhání ledvin. Pravidelnými kontrolami je možno odhalit eventuální zhoršování choroby (zvýraznění hematurie, příp. proteinurie, zvýšený krevní tlak, pacient se přitom může cítit zcela zdráv) a včas léčebně zareagovat, aby funkce ledvin zůstala pokud možno co nejdelší dobu neporušená. Opět úzká spolupráce s nefrology fakultních pracovišť – Praha-Motol, Hradec Králové.
  • děti s nefrolitiasou (močovými kameny) - je třeba je naučit správným stravovacím návykům a pitnému a pohybovému režimu, včas odhalit přidruženou infekci.
  • děti s dalšími ledvinnými chorobami - např. polycystické ledviny, děti po úrazech se ztrátou jedné ledviny, atd.

V případě zájmu rodičů je možné doporučení k lázeňské léčbě – zejména děti s opakovanými infekcemi močových cest, po operacích na močovém ústrojí, s prokázanými poruchami funkce dolních močových cest s nefrolitiasou.
Dětští pacienti jezdí převážně do Mariánských Lázní (lázně Miramonte) nebo do lázní Bludov.
U menších dětí je možný doprovod rodiče.
Další nabídkou jsou letní tábory pro děti s noční enuresou (pomočováním), které by se jinak táborového života nemohly zúčastnit.

oddělení nahoru

Projekty IROP

 

Financováno v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19

Přihlášení

STRAVA.onhb.cz

      

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Lékařská online poradna pro uprchlíky

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg 

 

 

 

Plánek nemocnice

planek

Práva pacientů přeložená do znakového jazyka

naleznete ZDE

Zřizovatel

Krajský úřad Kraje Vysočina
Zdravotnický portál Kraje Vysočina

Naleznete nás i na
facebook.gif 

 

Napsali o nás

 

Onkologická péče v Kraji Vysočina

více naleznete zde

Národní zdravotnický informační portál

Nemoc, prevence, životní situace

STOP násilí

http://stopnasili.cz/