14.3.2024

Psychologická pomoc pro rodičky a maminky

Psychologická podpora maminek (nejen v šestinedělí)

V Nemocnici Havlíčků Brod se nově od března 2024 rozjíždí Horká linka psychologické pomoci ženám v poporodním období. „Mnohé maminky mají pocit, že selhávají, když se čas s dítětem neodvíjí podle představ a vzorů sociálních sítí. Na internetu hledají zaručené rady a pomoc v pochybných skupinách, ztrácí čas a síly, nevěří si a upadají do nejrůznějších negativních pocitů. Někdy vzniká začarovaný kruh, někdy spirála nepochopení, pocitů selhání a někdy se může odkrýt i závažný psychický stav,“ říká k problematice primářka dětského oddělení MUDr. Magdalena Chvílová Weberová.

Horká linka psychologické pomoci ženám v poporodním období – tel.: 733651171. Pondělí 15:00 až 18:00 – Mgr. Adéla Hrůzová

Změny v organismu budoucích maminek a rodiček mohou aktivovat skryté nebo dříve potlačené psychické problémy. Problémy však mohou vzniknout aktuálně v souvislosti s příchodem miminka na svět. Narození miminka je přerod v těle a srdci ženy. Příchodem dítěte se formuje nová rodina. Maminky (někdy i tátové) si mnohdy vytváří představy o tom, jaké to bude. Nádherné představy o čase s miminkem se postupně stávají kolotočem kojení, přebalení, uspávání, únavy i slz. Miminko si nárokuje téměř celý čas a maminka se cítí zahlcená. Složité období sžívání se nové rodiny rámují rady a doporučení o tom co správná matka má a nemá dělat. Vzniká směs protichůdných rad na internetu, rodiny a zdravotníků.

„Někdy se stává, že změny porodu a šestinedělí, únava a náročnost péče o malé miminko přesáhne síly mámy s novorozencem. Maminky pak mají pocit, že nedostály své představě o sobě jako správné matce. Touha být stoprocentně nejlepší matka podle rad okolí bere síly a bere radost z miminka. Hormonální a tělesné změny jsou pro ženu často nesrozumitelné. Většina žen se s novou situací mateřství a péče o miminko sžije v čase. Ne hned. To ani nelze,“ dodává primářka dětského oddělení. Cesta k sobě jako mámě a k dítěti je cesta s časem. Postupně se ladí máma na dítě a naopak. Nemocnice Havlíčkův Brod se léta snaží maminky podporovat v přirozených, fyziologických procesech vzájemné vazby. K tomu neoddělitelně patří podpora kojení od porodního sálu až po čas odstavení. Patří k tomu i podpora, pomoc a pochopení, pokud se kojení nedaří podle představ maminky. Součástí této podpory je i vnímání psychické křehkosti ženy.

O křehkosti žen na počátku mateřství je napsáno mnoho knih. Věda ví, že jde o stav normální, ale individuálně může být velmi těžký. Vyhledat podporu psychologa již neznamená stigma a selhání, ale naopak jde o rozumný krok, který může přinést ulehčení. Proto se vedle podpory kojení v rámci Nemocnice Havlíčkův Brod nově rozvíjí i podpora psychologická. Rozhovor se zkušenou psycholožkou může pomoci:

· Pojmenovat problém, který ženu trápí.

· Najít pochopení pro sebe jako mámu – ujasnit si role a potřeby.

· Získat potřebný nadhled.

· Předejít závažné psychické rozladě.

· Případně nasměrovat k další odborné pomoci.

Projekty IROP

 

Financováno v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19

Přihlášení

STRAVA.onhb.cz

      

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Lékařská online poradna pro uprchlíky

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg