4.8.2015

Světový týden kojení

Světový týden kojení je týden 1. - 8. 8. věnovaný propagaci kojení. Jde o každoroční celosvětovou osvětovou kampaň věnovanou různým tématům z oblasti kojení a přirozené výživy dětí. Letos je týden věnovaný tématu kojení a zaměstnanosti žen - „Kojení a práce – Ať to spolu funguje!“ Téma otvírá důležitost kojení i pro děti starší než kojeneckého věku a spojení práce matek s dobrou péčí o děti. Protože termín Světového týdne kojení padá do termínů dovolených a vrcholícího léta, jsou v ČR každoročně posunuty akce s ním související na polovinu září. V roce 2015 v České republice proběhne ve dnech 14. – 20. 9. 2015.

Dětské oddělení NHB a mateřské centrum Zvoneček Oblastní charity HB pořádají každoročně v tomto termínu „Den pro zdraví nejmenších“. Letos je program pro laickou i odbornou veřejnost připraven na 22. 9. v mateřském centru. Program letošního roku je podpořen Grantem MZČR

Srdečně Vás zveme. Více informací ZDE

Primářka dětského oddělení MUDr. Magdalena Chvílová Weberová odpovídá na otázky:

Proč se vlastně zabývat tak přirozenou záležitostí jako je kojení?  A proč kojit dlouhodobě? A proč se zabývat kojícími matkami v pracovním procesu ?

Na přelomu 20. století došlo v západních a postupně i rozvojových zemích k odklonu od kojení. Kojení se stalo jaksi „nemoderní“. Změnily se praktiky porodnictví – porod se většinou přesunul do zdravotnických zařízení, došlo k oddělení matky a novorozence. Tím se narušovaly přirozené procesy v mateřském a dětském organismu s výrazným, i když neuvědomělým dopadem na hormonální a psychické děje matky i dítěte. Několik generací zdravotníků bylo formováno rutinním používáním kojenecké lahve. V neposlední řadě zesílil tlak firem vyrábějících náhrady mateřského mléka. Praktiky trhu zasahovaly prostřednictvím reklam i zdravotníků do přirozených dějů souvisejících s nástupem a udržením laktace. Dřívější norma kojit podle aktuální potřeby nutná pro přežití lidského mláděte byla nahrazena až strojově přesně podávanou náhražkou tj. mléky vyráběnými na bázi kravského mléka.       

Rostla zaměstnanost žen a kojení se neslučovalo s návratem ženy do práce. Zdravotnická veřejnost se vzpamatovala počátkem 70. let a začaly se celosvětově podnikat kroky k návratu ke kojení. Koncem minulého století se začaly sčítat škody na dlouhodobém zdraví generace dětí odchovaných na kojenecké lahvi. Věda prokázala jak úžasný výtvor přírody mateřské mléko je a jak je v podstatě nenahraditelné.

Mateřské mléko ovlivňuje množství regulačních a přírodou naprogramovaných dějů růstu a zrání lidského mláděte. Tyto látky jsou nezastupitelné při vyzrávání nervového systému, vyzrávání oční sítnice především u nedonošených dětí. V mateřském mléce je množství kmenových buněk, a důležitých genetických informací. Mléko matky formuje na celý život funkci imunitního systému dítěte. Nastavuje se „dobré“ osídlení střeva „správnými“ bakteriemi. (střevní mikrobiom). To vše ovlivňuje výrazně nastavení rostoucího, křehkého dětského organismu do dalšího celoživotního zdraví U kojených dětí je prokazatelně nižší výskyt respiračních infekcí, otitid, infekcí močových cesta dalších i život ohrožujících vážných infekčních onemocnění. Správně kojené děti mají menší výskyt obezity v 8 letech a tím pádem i nižší riziko obezity a metabolického syndromu v dospělosti. Kojení je určitou předpokládanou ochranou před manifestací diabetu I. typu a některými alergiemi. 

Potenciálně mohou kojit všechny ženy – procento žen, kde je kojení z nějakého důvodu nemožné je celosvětově mezi 2 - 4 %. V ideálním případě má být kojenec živen výlučně mateřským mlékem do ukončeného 6. Měsíce. Dle doporučení Světové zdravotnické organizace by mělo být dítě kojené až do 2 let věku s běžnými příkrmy a posléze běžnou stravou domácího typu.

Dlouhodobé kojení je podporované množstvím kvalitních důkazů a studií a je Evidence Based Medicine- tedy postup založený na vědeckých důkazech. Problémem se může kojení zdát při nástupu matky do práce.

Ve světe bylo v podpoře pracujících, a zároveň kojících žen již dosaženo mnoho, a to zejména přijetím revidované úmluvy ILO Convention 183 - o Ochraně mateřství. Tato konvence  v sobe zahrnuje mnohem vetší požadavky na mateřství a důrazně vybízí další země k vylepšení legislativy na podporu kojících žen a přístup k nim v rámci pracovního procesu.

 

Projekty IROP

 

Financováno v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19

Přihlášení

STRAVA.onhb.cz

      

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Lékařská online poradna pro uprchlíky

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg