7.12.2014

Mámy a Dobrotety věnovaly dárky pro mámy!

V předvánočním čase navštívily dětské oddělení o.s. Dobrotety, zastoupené paní  Mgr. Alenou Rázlovou, a přišly s velikou nadílkou. "Dobrotety" poslaly mnoho dárečků, pozorností pro maminky nemocných novorozenců. Donesly 3 potřebné odsávačky mateřského mléka, polohovací pomůcky pro miminka do inkubátorů, zavinovačky, dečky, pleny, čepičky a další drobnosti, které pomohou v péči a zpříjemní pobyt děťátek na odd. nemocných novorozenců a kojenců. Jak název napovídá - DOBROTETY- jde o dobrovolnou výrobu dárků pro radost maminkami, které chtějí udělat radost. Na koupi odsávaček a zavinovaček se "dobré tety" složily nebo získaly sponzorské dary. Za velkou kupu dárků děkujeme.

V adventním čase nás navštívily také Mámy pro mámy - jeden z projektů o.s. Nedoklubko, který podporuje rodiče nedonošených dětí. V současné době přežívají děti, které schováme do dlaní. Hranice životaschopnosti se přesunula do 24. týdne a stále roste počet dětí, které odcházejí z neonatologie do náruče rodiny. Narůstá - a to celosvětově - počet dětí se střední a lehkou nezralostí. Tyto děti potřebují specializovanou a citlivou péči.

Pokud se rodí dítě před termínem, tak se rodí v čase, který mělo prožívat jinak – v děloze maminky. Předčasný porod je velký zásah do integrity vývoje dítěte, je to i zásadní zásah do sledu dějů, které vedou k mateřství. Maminčin organismus jako celek dozrává spolu s dítětem a ke konci těhotenství se chystá k oddělení od dítěte, tak aby maminka o něj mohla pečovat.  Předčasným porodem přichází dítě, které potřebuje různou míru intenzivní medicínské péče, a rodiče, kteří jsou předčasným porodem zraněni.

Mámy, které před několika měsíci, nebo před několika lety prošly zkušeností narození nemocného, nebo nedonošeného miminka si v rámci projektu „Mámy pro mámy“ posílají poselství láskyplného pochopení. S malým dárečkem putuje pár slov: „Vyrobeno z lásky“ , „Nejste v tom sami“, „Myslíme na vás“, „..Od srdíčka“…

Z vnějšku pro některé jen taková maličkost. Dítě přece potřebuje léky, kyslík, inkubátor, mléko, přesný řád…ono k tomu, aby prospívalo, potřebuje moc a moc klidnou, trpělivou, laskavě nastavenou, smířenou maminku. Maminka potřebuje velmi citlivý a individuální přístup, pohlazení slovem a někdy i fakticky. Cesta k vyrovnání se s bolestí předčasného porodu je dlouhá a dáreček a pár laskavých slov tuto cestu může nastartovat.

V neděli 7. 12. přijela i máma, která měla miminko s problémy a vyprávěla o tom, jakým pohlazením pro ni bylo pár slov a láskyplná vzpomínka zašitá do malého dárku. Přijela i dívka, která byla před 16 lety miminkem do dlaně, děťátkem, které vážilo 1500 g - i ona nyní věnuje svůj čas pro jiné.

Když jsem v neděli dárečky roznášela maminkám, většinou plakaly. Přiznám se, já skoro taky a zase mi došlo, jak málo stačí, aby mezi lidmi bylo teplo a dobře.

Posíláme všem mámám, které chystají dárky od srdíčka veliké poděkování za laskavou péči a vzpomínku, za čas, který věnují pro pohlazení jiné mámy.

V úctě MUDr. Magdalena Chvílová Weberová, primářka dětského oddělení NHB 

Info - koronavirus

 

Projekty IROP

 

přihlášení

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg porucha funkce štítné žlázy w.jpg