15.4.2013

Ortopedi se podíleli na vývoji nového implantátu

Lékaři brodské ortopedie se podíleli na vývoji nového implantátu, který prozatím v Česku nebyl vyráběn. Jako první jej tedy dostávají pacienti ortopedického oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod.

Jde o plně modulární implantáty, které se používají jako náhrada při degenerativním onemocnění kořenového kloubu palce ruky. Obdobný implantát CMC skloubení dosud nebyl v Česku vyráběn. Implantát je nyní vyráběn firmou Beznoska s.r.o. Na jeho vývoji se podílel lékař ortopedického oddělení MUDr. Lubomír Trtík. „Na  podzim roku 2009 jsem dal podnět firmě Beznoska, že  jim pomohu s vývojem  nového implantátu, který na českém trhu chyběl. Na základě konsultací probíhajících do konce roku se firma rozhodla pro vývoj a  moje  návrhy realizoval ing. Fencl, který dal  implantátu materiální podobu. Vývoj trval celkem asi 3,5 roku. Nyní je již certifikován norskou firmou DNV a může být prodáván v EU,“ sdělil zástupce primáře ortopedického oddělení MUDr. Lubomír TRTÍK.

Implantát je řešením při degenerativním onemocnění kořenového kloubu palce ruky – rhizartróza – do současné doby jsme při výměnách kloubu palce ruky využívali zejména francouzskou endoprotézu Maia, kterou jsme v té době na Vysočině nabízeli jako jediní a to od počátku roku 2008. “Celkem jsme odoperovali od té doby zhruba 170 pacientů s tímto zdravotním problémem. Novou protézu od firmy Beznoska již má 19 našich klientů,” prozradil MUDr. Trtík.

Artróza kořenového kloubu palce ruky - rhizartróza - je poměrně častým onemocněním, které se může objevit již ve středním věku, většinou ve věku pozdějším. Bývá vesměs značně bolestivá a omezuje funkci palce ruky. Totální náhrada kloubu navrátí indikovanému pacientovi plnou funkčnost a pohyblivost palce ruky při zachování svalové síly.

Naši lékaři začali využívat tento implantát jako první v ČR. Implantát se zařazuje mezi implantáty vyráběné hlavně v Evropě - jde o typ "ball and socket", kdy je centrum rotace implantátu v trapéziu. Necementovaný typ má unikátní artikulační povrch- DLC-DLC, který nepoužívá žádná jiná firma. Další předností je velikost hlavičky 7 mm. Je možno použít též cementovanou jamku s hlavičkou 5 mm. „Modularita je velkou  výhodou tohoto typu endoprotézy. Protéza v sobě nese jisté originální prvky, které jsou v současné době předmětem patentového řízení. Velmi děkuji  bývalému  řediteli nemocnice a kolegovi MUDr. Vítu Kaňkovskému a primáři oddělení MUDr. Pavlu  Kubátovi za podporu při vývoji protézy,“ dodal MUDr. Trtík.

V současné době  již pracují lékaři a firma Beznoska  na vývoji revizních systémů, které bude možno použít v budoucnu při nutnosti následné  náhrady protézy.

Více informací o firmě - http://www.beznoska.cz.

Mgr. Petra Černo, tisková mluvčí NHB, tel. 569472201 nebo 604475082, petra.cerno@onhb.cz

2www.jpg

Projekty IROP

 

Financováno v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19

Přihlášení

STRAVA.onhb.cz

      

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Lékařská online poradna pro uprchlíky

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg