23.1.2013

Nové přístroje pomohou s chrápáním i hemoroidy

Máme nový přístroj, který nám umožnuje minimálním výkonem a téměř bez bolesti Vás zbavit nebo vylepšit problém s chrápáním, křečovými žilami anebo Vám třeba pomůže s hemoroidy. Pro pacienty s hemoroidy a varixy navíc vytváříme specializované ambulance s maximální péčí před i po zákroku.

Dva nové přístroje Olympus Celon  pracují na principu radiofrekvenčně indukované termoterapie (RFITT). Využívají radiofrekvenční energie, aby se tkáň v oblasti zákroku zahřála, devitalizovala / odumřela/ a následně se zjizvila.

Přináší pacientům celou řadu výhod:

-   zkracuje dobu trvání zákroku
-   je šetrný, minimalizuje bolestivost
-   jde o miniinvazivní zákroky, účinnou a bezpečnou metodou
-   zákroky mohou být  případně prováděny v lokálním znecitlivění / záleží na rozsahu zákroku a konzultaci s lékařem/

Předvedení tohoto přístroje proběhlo dne  23. ledna 2013 v 9.00 hod. na Centrálních operačních sálech Nemocnice Havlíčkův Brod. Hostem našich operatérů byl specialista z pražské kliniky jednodenní chirurgie EGK s.r.o. Sanatorium sv. Anny primář MUDr. Jiří Jungwirth.

Problematika hemoroidů

Tuto šetrnou metodu za použití přístroje Olympus Celon na odstranění hemoroidů využívají naši lékaři jako jediní v Kraji Vysočina. V současné době jsme vytvořili centrum pro péči o pacienty s hemoroidy, které bude poskytovat maximální péči a komfort pacientům před zákrokem i po něm. „Toto onemocnění je často přehlížené a pozdě diagnostikované, přitom péče o něj je pro pacienty důležitá a citlivá. Chceme pacientům nabídnout soukromí, citlivý přístup, jakousi dvoustupňovou kontrolu po zákroku a zároveň velice šetrný zákrok,“ sdělil primář chirurgického oddělení MUDr. Jiří Drápela.

Toto onemocnění je téměř staré jako lidstvo samo a nepřetržitě se lékaři snaží o vyvinutí nejúčinnější metody. I my jdeme v léčbě hemoroidů s dobou a využíváme nejmodernějších metod a technik.

Použitím radiofrekvenční terapie dosáhneme téměř bezbolestného a šetrného ošetření. Ne u všech pacientů však lze tuto metodu použít. Záleží na rozsahu onemocnění „Důležité je, aby pacient vyhledal lékaře, když začne pociťovat potíže a neodkládal  návštěvu několik měsíců či dokonce i několik let,“ dodává MUDr. Drápela

V současné době chirurgické oddělení využívá čtyř metod semioperačních a dvě plně operační metody k řešení problému hemoroidů. „Rozšířili jsme škálu možností řešení této zdravotní problematiky a můžeme říci, že to děláme skutečně na míru a tak, abychom mohli uspokojit přání a požadavky našich pacientů,“ dodal primář Drápela.

Již dlouhodobě v naší nemocnici funguje proktologická ambulance, která se této problematice věnuje.  Ambulance nabízí vyšetření  konečníku (anoskopií, rektoskopií), dále  drobné chirurgické zákroky  v místním umrtvení (ošetření trombotizovaného hemoroidu, kožního výrůstku…), ošetření hemoroidů ultroidem (koagulace přívodné cévy), Baronovou technikou (naložení gumičky na hemoroidální uzel).  Indikuje stavy k operaci dle Longa (staplerovou technikou za použití šicího aparátu) řešení pokročilého stadia  hemoroidálního onemocnění.

Nyní dochází k jejímu rozšíření, včetně rozšíření nabídky péče a léčby o pacienty.

Odstranění křečových žil

Chirurgické oddělení dále využívá nový přístroj k odstranění křečových žil, které jako onemocnění bývají bolestivé a esteticky nepřijatelné. Výhodou metody RFITT je v tomto případě maximální šetrnost k organismu, malé nebo žádné pooperační hematomy, brzký návrat ke každodenní aktivitě, téměř nulová bolestivost, rychlá rekonvalescence – chůze je možná ihned po zákroku.  /Při běžné operaci křečových žil se kmenové povrchové žíly odstraňují buď jejich vytržením na speciální sondě (stripperu), nebo se uzavírají invaginačním způsobem, tj. lumen (průsvit) jedné části cévy se uzavře druhou částí cévy podobně, jako když obracíme rukáv poruby. Přitom dochází k hmoždění okolních tkání. Při použití radiofrekvenční termoterapie jsou hematomy minimální, tudíž celý proces rekonvalescence je rychlejší a téměř nebolestivý./

Doba výkonu přístrojem Olympus Celon je velice krátká, metoda je přitom miniinvazivní, účinná a bezpečná. Na rozdíl od běžných postupů operace žil minimalizuje metoda pooperační nepohodu – není nutné užívat léky navíc. Jednoznačnou prioritou a výhodou je vynikající kosmetický efekt. Abychom nabídli klientům maximální komfort i pro tuto oblast jsme vytvořili specializovanou ambulanci pod vedením MUDr. Jána Miglece a MUDr. Martina Jandy, která je součástí chirurgických ambulancí. Specializovaná ambulance nabídne péči před i po výkonu a případně nabídne ambulantní estetické dořešení varixů. Klasické chirurgické postupy umí odstranit velké křečové žíly, ale kosmetický efekt této operace bývá často snížen zbytky drobných cévek (žilek). Tyto se obvykle vyskytují přímo v kůži, mají mnohá rozvětvení, takže připomínají metličky - proto "metličkové" varixy. Klasickými postupy je nelze řešit, my jejich řešení nabízíme aplikací koncentrovaného roztoku – sklerotizaci varixů, nebo použitím vysokofrekvenčního proudu aplikovaného mikrojehlou postupně v několika místech do žilky.

Pomůžeme Vám s chrápáním!

Chrápání může vadit nejen Vašim blízkým, ale může být spojeno i se závažnými zdravotními riziky. Chrápání má řadu příčin – nejčastěji jde o zhoršenou průchodnost horních dýchacích cest a hltanu. Tyto stavy jsou obvykle úspěšně řešitelné právě díky drobným chirurgickým zákrokům, které provádějí lékaři Otorinolaryngologického oddělení /ORL/. Metoda radiofrekvenční termoterapie je v této oblasti jedinečnou metodou, která je prováděna na několika pracovištích v České republice.

RFITT je i v ORL oboru využívána jako minimálně invazivní terapie, přitom rychlá, jednoduchá a téměř bezproblémová pro lékaře i pacienta. Použití Celonu při odstraňování chrápání probíhá s minimálně invazivním bipolárním aplikátorem, takže jsou povrchy tkání / velmi citlivé sliznice/ maximálně chráněny. „Příčinou chrápání je nejčastěji vibrace ochablého měkkého patra. Cílenými punkcemi RFITT aplikátorem můžeme koagulovat podslizniční tkáň měkkého patra. V ošetřené oblasti tak dochází k zjizvení a následnému zpevnění patra a tím k omezení vibrací, což způsobí vymizení či omezení chrápání pacienta,“ říká o výkonech primář oddělení ORL MUDr. Vladimír Štědrý, CSc. Metodu lze použít také u pacientů s prokázaným obstrukčním sleep apnoe syndromem, jako terapii zduření nosních skořep, tedy pro zlepšení nosního dýchání či pro ošetření chronicky zvětšených tonsil.

K zákroku je možno objednat se na ambulanci ušní, nosní, krční.

/Tuto metodu na odstranění chrápání využívají i kolegové v dalších nemocnicích Kraje Vysočině/.

Fotografie z operace varixů

Napsali o této problematice ...

http://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/chrapani-hemeroidy-a-krecove-zily-odstrani-pri-operaci-jediny-pristroj-20130124.html

Mgr. Petra Černo, tisková mluvčí NHB. tel. 569472201 nebo 604475082, petra.cerno@onhb.cz

Projekty IROP

 

Financováno v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19

Přihlášení

STRAVA.onhb.cz

      

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Lékařská online poradna pro uprchlíky

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg