6.2.2017

AMBULANCE CHIRURGIE RUKY


Lékař: MUDr. Aleš Polcar ales.polcar@onhb.cz
Sestra: ambulantní sestra 569 472 505 nebo 569 472 548


ORDINAČNÍ HODINY

Pondělí 8:30 – 13:00 


KDE NÁS NAJDETE

Budova č.5, přízemí


NABÍZÍME

Nejčastější problémy, se kterými pacienti přicházejí, se týkají Dupuytrenovy kontraktury, syndromu karpálního tunelu a tzv. lupavé prsty (triger finger). Tato onemocnění v převážné většině vyžadují operační zákrok k obnovení funkce ruky. Dupuytrenova kontraktura je označení pro deformitu ruky, která se rozvíjí pozvolna v průběhu několika let. Je způsobena zbytněním podkožního vaziva, které začne vytvářet tuhé uzly a snopce. S postupem času toto vazivo začne svým tahem ohýbat prsty do dlaně a tím znemožnit jejich úplné natažení. Nejčastěji postihuje 4. a 5. prst. V současnosti existuje několik možností léčby, avšak včasný chirurgický výkon má nejlepší výsledky. Při pozdější návštěvě lékaře se zvyšuje možnost poškození cév a nervů a takovému pacientovi hrozí i amputace.

Syndrom karpálního tunelu je onemocnění způsobené útlakem n. medianus na úrovni zápěstí. Pro pacienta obtěžující je hlavně mravenčení, necitlivost nebo naopak bolest palce, ukazováku, prostředníku a prsteníku. Malík postižen není pro jinou spádovou inervaci. Postupně se rozvíjí ztráta úchopové funkce pro porušení intervace větví pro svaly palce. Pokud se včas nediagnostikuje a neléčí, může být toto postižení již nevratné. Nerv je totiž utlačován za svého průběhu skrze karpální tunel (odtud název), kde leží i šlachy pro ohybače prstů ruky. Pokud se v tomto uzavřeném prostoru jakkoliv změní objem některých probíhajících struktur (otok, zánět, zbytnění šlachových pochev,...) dochází právě k útlaku jediné poddajné struktury, kterou je nerv.

Trigger finger, neboli lupavý prst, je příznak zánětlivého onemocnění šlachy ohybače prstu. V jejím průběhu dojde ke zbytnění šlachového vaziva a zmenšením prostoru pro pohyb šlachy v jejím obalu a vodících poutkách. Pokud je zbytnění zvláště objemné, může dojít i ke znemožnění pohybu prstu. Typickým projevem je ranní zatuhlost prstů, loupavé zvuky při jejich natažení a "zadrhnutí" prstu se skokovým uvolněním. Většinou je také hmatný uzlík na šlaše.

Všechny pacienty pečlivě vyšetříme, popřípadě konzultujeme další postup a následná vyšetření. Naplánujeme optimální léčebný postup.

oddělení nahoru

Projekty IROP

 

Financováno v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19

Přihlášení

STRAVA.onhb.cz

      

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Lékařská online poradna pro uprchlíky

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg 

 

 

 

Plánek nemocnice

planek

Práva pacientů přeložená do znakového jazyka

naleznete zde

Zřizovatel

Krajský úřad Kraje Vysočina
Zdravotnický portál Kraje Vysočina

Naleznete nás i na
facebook.gif 

 

Napsali o nás

 

Onkologická péče v Kraji Vysočina

více naleznete zde

Národní zdravotnický informační portál

Nemoc, prevence, životní situace

STOP násilí

http://stopnasili.cz/