28.2.2007

CH. Chaplin: "Zajímám se o budoucnost, neboť v ní hodlám strávit zbytek života"

Před časem jsem uvedl tento citát v mediální kauze, která se týkala havlíčkobrodské záchranky. Nyní, ne snad pro nedostatek jiných autorů či citátů, ale pro nabízející se parafrázi: "zajímám se o osud havlíčkobrodského ARO, neboť bych rád v případě potřeby svěřil sem své blízké...",volím toto motto podruhé.
Asi bychom v těchto dnech těžko hledali místo, kde by se nerozebíral případ děsivé absurdity člověka, který mohl pod rouškou zdravotníka sahat na to nejcennější, na to, co měl s úctou chránit a opatrovat - lidské životy. Pracoval jsem v havlíčkobrodské nemocnici a následně na záchrance řadu let, a proto mi není jedno, když někdo špiní a ničí mnohaleté úsilí lidí, kteří obětovali své práci prakticky celý život. Lidí, kteří byli a jsou schopni za pacienty doslova dýchat a to nejen proto, že k tomu mají dostupnou techniku.
Se znepokojením sleduji mediální vír, který se rozpoutal. Postupně si na této tragédii  "přihřívají svoji polívčičku" i někteří politici. O to více se bojím, aby tento vír "nesemlel" ty, jež měli odvahu dát v sázku čest svého jména, svého oddělení, i když by bylo tak snadné "zamést věci pod koberec", pana Z. v klidu propustit a dál užívat výsluní špičkově fungujícího oddělení. To by možná zvládl nějaký "otrlý" politik, ale určitě ne prim. MUDr. Pavel Longin. Ten, kdo ho zná, tak ví, že je prototypem člověka, který by se se svými profesními i osobními kvalitami v pohodě uživil v soukromém sektoru nebo na kterékoli klinice v zahraničí. Místo toho se rozhodl pokračovat v mravenčí práci na oddělení, které si svou pílí a precizností získalo respekt daleko mimo působnost okresu. V náporu práce si zde někdo dokáže udělat prostor a s Sherlockovskou dokonalostí odhalí i usvědčí vraha. Z médií nyní slyším od různých lidí, kdo by co udělal lépe nebo dříve, přestože si každý soudný člověk musí uvědomit, že odhadnout a zabezpečit se proti takové vynalézavosti vraha jako v tomto případě je asi stejné jako odhadnout to, že někdo ovládne letadlo a "zabrzdí" s ním o mrakodrap.
Proto zde postrádám mediální podporu tohoto oddělení i pana primáře ze strany odborné veřejnosti. Zejména ze strany těch, kteří se s důvěrou denně obrací k tomuto oddělení s tím či oním problémovým pacientem a jsou si dobře vědomi, že je zde o pacienta postaráno nejlépe, jak může být. Bojím se, že jestliže se nenajde dostatečná podpora takovým lidem, kteří jsou ochotni i v takovýchto případech nést "kůži na trh", tak se z toho stane precedens a budeme zde mít jen "neomylně" fungující zdravotnická zařízení prostá takových či onakých kauz. Myslím, že už není prostor pro slova "Mě se to netýká", protože zítra si může nějaký šílenec vymyslet jinou záludnost někde jinde. Ani nemám obavy o to, že tuto kauzu "neustojí" ten či onen politik. Těch máme totiž plné kandidátní lístky, ale Longinů tu máme  poskrovnu...

Petr Beran

 

zpět

Info - koronavirus

 

Projekty IROP

 

přihlášení

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg porucha funkce štítné žlázy w.jpg