23.8.2006

PŘÍRODNÍ LÉČBA ONEMOCNĚNÍ PROSTATY

I v současné době rozmachu nejmodernějších operačních i medikamentózních způsobů léčby onemocnění prostaty bychom neměli zapomínat na některé staré a dobou osvědčené recepty. Naše příroda nám poskytuje mnoho léčivých bylin. Z urologického hlediska je jednou z takových bylinek  vrbovka malokvětá /Epilobium parviflorum/. Tato rostlina svými silicemi  působí kladně na vývodné cesty močové, zvyšuje jejich odolnost a rovněž kladně působí při prostatických obtížích u muže.  Omezuje totiž překrvení na sliznici močové trubice v místě průchodu prostatou a usnadňuje tak močení.  Vlastní příčinu onemocnění však neodstraňuje. Podobné příznaky jako zbytnění prostaty může mít i rakovina prostaty, proto bychom měli v každém případě navštívit lékaře.

Vědomí o vrbovce a jejím používání stále patří do oblasti lidové medicíny. K témuž účelu lze použít i další domácí a vzhledem velmi podobné druhy vrbovek, a sice vrbovku horskou, chlumní a růžovou. Vrbovka chlupatá a úzkolistá léčivé účinky nemají.

Vrbovka malokvětá v hojném počtu pokrývá pole, zahrady a louky naší vysočiny. Je považována za plevel. Právě v letním období senoseče a otav se s touto rostlinkou můžeme setkat. Pro léčebné účinky se užívá usušená kvetoucí nať. V Rusku se odvaru z vrbovky rovněž říká „Ivanův čaj“. Má dobře působit i na spánek. Pokud ustoupí prostatické obtíže, které jsou často doprovázeny nočním nucením k močení, je samozřejmě i kvalitnější spánek.

Recept na čaj: jedna vrchovatá lžička vrbovky malokvěté na čtvrt litru vody, jen spařit a nechat krátce vyluhovat. Pijí se nejprve tři šálky denně, po několika dnech dva šálky denně na doléčení. Čaj se pije nalačno, večer půl hodiny před večeří.

Extrakt z vrbovky malokvěté je obsažen i v některých komerčních preparátech. Domnívám se však, že sběr vrbovky malokvěté spojený s procházkou v naší krásné přírodě prospěje zdraví daleko více.

                                                                           MUDr. Jindřich Bárta

 

zpět

Info - koronavirus

 

Projekty IROP

 

přihlášení

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg porucha funkce štítné žlázy w.jpg