10.2.2023

Gynekologie zavedla nové operační metody

Na gynekologicko-porodnickém oddělení jsme zavedly dvě nové operační metody. Jedná se o totální laparoskopickou hysterektomii a vaginofixaci. Obě metody jsou velkým přínosem pro gynekologické pacientky, neboť jsou méně invazivní, a tím přinášejí rychlejší uzdravení.

První je totální laparoskopická hysterektomie. "Hysterektomie je gynekologický operační zákrok, při němž se odstraní část nebo celá děloha. Provádí se ve chvíli, kdy není jiná možnost léčby. Jde ovšem o jednu z nejčastějších operací, které se v gynekologii provádějí," sdělil zástupce primáře MUDr. Erik Lajtman,PhD., MPH, který se s tímto druhem operací seznámil v Londýně na University College Hospital.

Totální laparoskopická hysterektomie je alternativou k odstranění dělohy břišní nebo vaginální cestou, ale má bezesporu některé výhody. Děloha se odstraňuje pomocí speciálních nástrojů s optikou bez nutnosti vést břišní řez. Provádí se v celkové anestezii, kdy se do břišní dutiny zavede optický přístroj s několika laparoskopickými chirurgickými nástroji skrze několik drobných řezů. Děloha se pak uvolní a oddělí od pochvy a ostatních tkání.

První výhodou je čisté laparoskopický přístup, jizvy na břiše jsou jako po normální laparoskopii, tzn. nepatrné po zhojení. Další výhodou je minimální riziko infekce a velice důležité je zachování fixace pochvy a nepatrný vliv na funkce pánevního dna. V porovnání s klasickými operacemi pacientka pooperační průběh po laparoskopických operacích lépe snáší, je kratší dobu hospitalizována v nemocnici, proces uzdravování a návrat do normálního života je rychlejší.

Druhým typem operace je vaginofixace, která řeší pokles dělohy nebo pochvy. Děloha a pochva drží na určeném místě pánevní svaly a vazy. Může se však stát, že právě tyto fixační struktury postupně zeslábnou. Tento stav se označuje jako prolaps nebo pokles dělohy a/nebo pochvy. Jak pochva, tak i děloha sestupují a může dojít až na jejich výhřez. Projevuje se nejčastěji tlakem v pánevní oblasti, bolestí nebo problémy s močením. Cílem operace je rekonstrukce pochvy tak, aby se upravil poševní/děložní sestup. "Operaci provádíme nejčastěji vaginálním přístupem, alternativou je laparoskopická nebo břišní operace. Výsledkem operace je prakticky normální uložení pochvy a tím pádem normální funkce pánevních orgánů," řekl k metodě MUDr. Petr Janovský.

Všechny operace jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

Projekty IROP

 

Financováno v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19

Přihlášení

STRAVA.onhb.cz

      

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Lékařská online poradna pro uprchlíky

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg