1.2.2006

CHIRURGIE

Primář: MUDr. Jaroslav Bělehrádek
569 472 210
jaroslav.belehradek@onhb.cz
Vrchní sestra: Mgr. Veronika Henslová, Dis.
569 472 290
veronika.henslova@onhb.cz


Zástupce primáře: MUDr. Lubomír Michek
lubomir.michek@onhb.cz
Lékaři: MUDr. Jiří Drápela
MUDr. Adam Nedvěd
MUDr. Martin Henzl
MUDr. Martin Janda
MUDr. Ján Miglec / náměstek pro léčebnou péči
MUDr. Zdeněk Bouček
MUDr. Josef Pumpr
MUDr. Josef Štefánek
MUDr. Pavol Zvanciger
MUDr. Václav Pěkný
MUDr. Jan Nedělka
MUDr. Štefan Šuška
MUDr. Aleš Polcar
MUDr. Jan Procházka

 

 

Externisté:

MUDr. Pavel Bílek
MUDr. Ondřej Molva
MUDr. Lukáš Musílek
MUDr. Jaromír Havel
MUDr. Jan Procházka st.
MUDr. Jitka Bejdáková
MUDr. Josef Bureš
MUDr. Jan Čermák

Chirurgie, tak jako mnohé jiné obory, je poznamenána nástupem nové přístrojové techniky a operačních metod. Velké množství operací se provádí miniinvazivními metodami. Perspektiva havlíčkobrodské chirurgie je především v orientaci na základní péči se specializovanými službami v oblasti traumatologie, cévní chirurgie, endoskopických metod a vysoce specializovaných operací nádorově změněných orgánů dutiny břišní a hrudní - jater, slinivky břišní, střev, žaludku, žlučníku a ostatních tzv. onkochirurgie.


Budova č.3 a 5

Telefonické spojení:
stanice E (chirurgie ženy), 5.NP sestry 569 472 287
stanice D (chirurgie muži), 4.NP sestry 569 472 541
stanice D I (intermediární péče) , 4.NP sestry 569 472 226
stanice JIP, 3.NP sestry 569 472 289
stanice A (septická chirurgie), 2 NP sestry 569 472 286
kancelář: 569 472 294

V současné době chirurgické oddělení disponuje 70 lůžky + 10 lůžky na JIP, přijímá průměrně 3 tisíce pacientů za rok / ambulantně ošetříme cca 25 tisíc pacientů/. Chirurgie je obor týmové práce, kde zdárný výsledek velmi závisí na uvědomělé a ničím nerušené spolupráci pracovníků všech kategorií, počínaje primářem a konče pomocnicí. Základním prvkem oddělení je operační trakt sloužící plánovaným operacím, ale schopný kdykoliv, v noci i ve svátek, zahájit náročnou operaci téměř okamžitě. Na něj navazuje jednotka intenzivní péče s 10 lůžky určenými pro pacienty po větších operacích, po úrazech nebo jinak vážně ohrožené. Dále je v budově jedna stanice septické chirurgie určená k léčbě  chirurgických infekcí. Chirurgické oddělení zajišťuje v rámci komplexní péče o zdraví obyvatelstva svého spádového území  diagnostickou a chirurgickou léčbu v rozsahu obecné chirurgie (především břišní), v traumatologii a v cévní chirurgii. Zvyšující se počty velkých operací vypovídají o tom, že chirurgických chorob neubývá. Naopak pozorujeme nárůst především nádorových onemocnění, při nichž je chirurgické léčení nejdůležitější. Stále více pacientů vyhledává operace prováděné miniinvazivními - tedy endoskopickými metodami. Samozřejmě i v tomto ohledu vycházíme svým pacientům vstříc.Vše ukazuje na to, že i v budoucnu zůstane chirurgie nosným pilířem medicíny a že je tedy nutné starat se o její rozvoj. V případě Havlíčkova Brodu je v tomto směru výborná perspektiva.

Viscerální chirurgie – chirurgie vnitřních orgánů
Základní chirurgická onemocnění jsou zvládána jak otevřenou technikou (tomií), tak laparoskopicky. Rutinně provádíme operace vnitřních kýl a bráničních kýl v rámci GERD syndromu (při uvolnění bráničního průchodu jícnu a vzniku brániční kýly). Rozšiřujeme spektrum laparoskopických výkonů, včetně akutní laparoskopie.

Onkochirurgie
V onkochirurgii jsme zaměřeni na komplexní léčbu dutinových tumorů, včetně rozsáhlých lymfadenectomií (odstranění mízních uzlin s mízními cévami) a exenteračních operací pánve (rozsáhlé operace u pokročilých nádorových onemocnění) ve spolupráci s urologickým a gynekologickým oddělením a pouchových operací  střev (vytvoření náhradních systémů ke zlepšení střevní činnosti).

Provádíme výkony na velkých parenchymatózních orgánech (játra, slinivka břišní) včetně hemihepatektomií (odstranění poloviny jater), operací tumorů slinivky břišní, ale i rozvoj operací pro chronickou pankreatitidu (zánět slinivky břišní). Naše vědomosti  čerpáme ze stáží v zahraničí (Hannover a Mnichov), ale i ze styku s klinickými pracovišti naší republiky. Onkochirurgie je pro nás nosným programem, proto provádíme veškerou operativu zhoubných nádorů v dutině břišní i hrudní.

Cévní chirurgie
Provádíme všechny výkony cévní chirurgie (od aa.renales – ledvinných tepen).
V současnosti se s RTG oddělením  podílíme na komplexních výkonech kombinovaných s    endoluminálními postupy (zavádění stentů – vnitřních výstuh zúžených oblastí cév).
Věnujeme zvláštní pozornost péči o diabetickou nohu.
Provádíme komplexní péči o bércové defekty (shaving - odstranění nehojících se tkání s následnou plastikou).

Operace štítné žlázy
Provádíme totální odstranění štítné žlázy i s použitím mikrochirurgické techniky. Využíváme neuromonitoringu vratného nervu k zamezení možnosti jeho poškození. VÍCE ZDE

Plicní operace
Provádíme diagnostické i léčebné operace plic a pohrudnice, včetně využívání thorakoskopie -zvláště u onkologicky nemocných.  Spolupracujeme s hrudním chirurgem z předního pražského thorakochirurgického pracoviště. Navázali jsme tak na velmi významnou a slavnou tradici havlíčkobrodské chirurgie, která vznikala jako hrudní chirurgie. 

PROVOZ ODDĚLENÍ

Na chirurgickém oddělení je 70 lůžek + 10 lůžek JIP (pro chirurgické obory naší nemocnice + následná péče pro pacienty z oddělení ARO)

Vizity
  • 2x denně  lékařská
  • 3x týdně  primářská

Nadstandardní pokoje
Nabízíme pacientům, kteří jsou přijati k plánované operaci. Pokoje jsou vybaveny televizí, ledničkou, rychlovarnou konvicí, vlastním sociálním zařízením. Je nutné objednání s větším časovým předstihem.

Operační dny
Operuje se denně. V sobotu a neděli pouze akutní případy.

Příjem
Příjem k plánovaným operacím do 8.00 na chirurgické ambulanci.

Co s sebou
K pobytu na oddělení si pacient s sebou vezme občanský průkaz, průkazku zdravotní pojišťovny, hygienické potřeby, toaletní papír, kompenzační pomůcky (brýle, naslouchadlo, berle,…), přezůvky,  možné je i pyžamo, rádio, knížka.

Co nechat doma
Větší finanční obnos, cennosti a šperky.

Návštěvy
Návštěvy u lůžka pacienta denně 14.00 až 17.00 hod. Informace o pacientech 14.00 až 15.00 hod. /Telefonické informace podle zákona poskytovat nelze./ Mimo tyto hodiny jsou návštěvy možné v návštěvní místnosti či ve vestibulu.

INFORMACE PRO PACIENTY

Spektra péče

Resekce jaterní tkáně (odstranění části jaterní tkáně)
Uzávěrová choroba tepen
Operace krčních tepen - karotické endarterektomie
Cholecystektomie
Operační léčení tříselné kýly

Léčba hemoroidů

Speciální přístroj k operacím štítné žlázy

ambulance fotogalerie historie nahoru

Projekty IROP

 

Financováno v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19

Přihlášení

STRAVA.onhb.cz

      

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Lékařská online poradna pro uprchlíky

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg