27.10.2014

Lékaři varují - nadbytek soli škodí

Nadbytek soli škodí dětem i dospělým

Přesolováním je položen základ velmi špatného trendu, který značně negativně působí na zdravotní stav nás všech. Zátěž pro srdíčko a celý kardiovaskulární systém je zpravidla tak velká, že už dětem školního věku lékaři často diagnostikují vysoký krevní tlak a jiné nežádoucí diagnózy. „Většina dětské populace dostává více soli, než je doporučeno a než je třeba. Nejen u dospělých, ale i u dětí denní příjem soli významně překračuje doporučené normy. Platí to i u jedinců v prvních letech života,“ říká emeritní primář dětského oddělení brodské nemocnice MUDr. Václav Miláček.

Vysoký příjem soli významně zvyšuje riziko komplikací hypertenze - především náhlých mozkových příhod (mozková mrtvice) a  riziko srdečních koronárních příhod (infarkt). Rizikoví jsou především jedinci, u kterých je již významně krevní tlak zvýšen.

Počátky hypertenze je třeba hledat již v dětském věku, to je důvod, proč se dnes problematikou zabývají i pediatři. V dětských ambulancích Nemocnice Havlíčkův Brod, p.o. se každý týden objeví malý pacient, na jehož zdravotním stavu se podílí špatné stravovací návyky. Alarmující je i výskyt obezity u dětí. „Obezita se vyskytuje stále u nižších věkových kategorií a počty rapidně narůstají. Část příčin je genetického původu, ale rozhodující jsou rodinné návyky v životním stylu,“ doplnil emeritní primář MUDr. Miláček. Dle jeho slov do ordinace často přichází rodiny, u nichž se obezita týká všech členů rodiny. Změna návyků je často takřka beznadějná.

„ Problémem se jeví také fakt, že vysoký tlak nebolí a tím nenutí rodiče ani děti tento problém řešit. Často je tak vysoký tlak zjištěn náhodně. Následně se objeví zdravotní komplikace. Důležité je odlišení tzv. „syndromu bílého pláště“, kdy vysoké hodnoty tlaku jsou způsobeny obavou dítěte z prostředí našich ordinací. Pokud vysoký tlak potvrdíme, přebíráme péči o dítě v kardiologické poradně,“ upřesnil MUDr. Miláček.

Dětští pacienti u nás naleznou komplexní přístup k problému – sledují je specialisté v oboru kardiologie, obezitologie, endokrinologie a případně další. „Chtěli bychom tímto upozornit rodiče, aby více dbali na stravovací návyky svých dětí, aby omezili zejména tolik populární hamburgery, chipsy, hranolky a další podobné produkty,“ dodal MUDr. Miláček. Lékaři upozorňují, že diagnózy, které se dříve objevovaly v pokročilém dospělém věku, se tak přesouvají do stále nižších věkových skupin - v dospělosti jsou pak nejčastějšími důsledky  hypertenze, osteoporóza, otoky, ledvinové kameny, astma, obezita, cukrovka, rakovina žaludku, infarkt, mrtvice…Zvláště kombinace těchto příznaků a chorob je nesmírně nebezpečná!

Někteří lékaři označují sůl jako drogu. Na stránkách Státního zdravotnického ústavu http://www.mene-solit.cz/ je možno najít tato alarmující data:

Každý Čech sní za rok šest kilogramů soli. Na den včetně kojenců tak v průměru připadá 16,5 g, což je třikrát víc, než je doporučená dávka.

·         Dospělý člověk v ČR má příjem soli 3x vyšší (8-17g/den) než doporučený.

·         U dětí (předškoláků a školáků) byl zjištěn příjem 3- 4x vyšší!!!

·         80% dětí ve věku 7-12 měsíců překračuje doporučenou dávku soli o 80%

·         95% dětí ve věku 12 – 18 měsíců překračuje doporučenou dávku soli o 190%

·         100% dětí ve věku 18- 36 měsíců překračuje doporučenou dávku soli o 320%

Na co dávat pozor!!!

  • častá konzumace přesoleného pečiva, které mnohé děti dostávají již od kojeneckého věku. Později se k pečivu přidávají ještě uzeniny, sýry, solená másla a jiné potraviny, které mají obsah soli většinou tak vysoký, že jen jejich jedna průměrná porce pokryje celodenní doporučenou dávku soli.
  • tzv. skrytá sůl - ta není na první pohled patrná. Ale 75 % konzumované soli pochází v potravě dětí z průmyslově zpracovaných potravin.
  • podceňování rizika pěstování návyku na slanou chuť – brambůrky, slané tyčky, solené oříšky apod.
  • uzeniny, slané druhy sýrů, tavené sýry a dochucujícími směsi.
  • některé snídaňové cereálie mohou mít téměř 1000 mg sodíku ve 100 g.
  • minerální vody, které mohou obsahovat sodíku víc než 1000 mg v jednom litru.

 Doporučení a info České pediatrické společnosti ZDE

petra.cerno@onhb.cz

 

Info - koronavirus

 

Projekty IROP

 

přihlášení

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg porucha funkce štítné žlázy w.jpg