12.11.2012

Trápí Vás záněty kloubů? Pomůžeme Vám!

Oddělení nukleární medicíny a ortopedicko-traumatologické oddělení obnovilo a vylepšilo metodu radiosynovectomie. Lékaři MUDr. Iva Blažková a MUDr. Jakub Kašpar se za tímto účelem školili na specializované klinice v Berlíně. Dosud jsme tuto metodu využívali především k léčbě kolenních kloubů, nyní jsme ji rozšířili.

Jde o metodu lokální terapie chronických zánětlivých kloubních chorob aplikací radiofarmaka. Léčit touto metodou lze - kloub ramenní, loketní, zápěstí, klouby ruky, kloub kyčelní, kolenní a další klouby nohy včetně kloubu palce. Metodu v naší nemocnici používáme od roku 1990. Ročně ji podstoupí 20 pacientů.

Nyní jsme vytvořili specializovaný tým složený z pracovníků nukleární medicíny a ortopedie, který se bude o tyto pacienty starat od indikace k synovectomii, jejího provedení až po sledování účinnosti léčby. Do dneška jsme se zabývali aplikací radiofarmaka pouze do kolenních kloubů a nyní jsme rozšířili tuto možnost i na menší klouby horních i dolních končetin. Největší přínos pro pacienty je léčba zánětu, omezení bolesti a snížení tvorby výpotku. "Během posledních 20 let se radiosynoviorthesa zařadila mezi účinné nástroje nukleární medicíny při lokální terapii zánětlivých kloubních onemocnění. Společně s ostatními lékařskými obory má snahu o zlepšení terapie různých kloubních onemocnění. Svým rozsahem se o radiosynoviorthese začalo mluvit jako o samostatném podoboru. Například v letech 1991-1993 bylo ve 23 evropských zemích, ve 115 klinických centrech provedeno přes 13 000 radiosynoviorthes u více než 8 000 pacientů, od té doby se počty zvyšují," sdělila MUDr. Iva Blažková.

Při léčbě nehnisavého zánětu kloubu je jako první většinou využívána celková léčba, která je doplněna místní terapií, využívány jsou protizánětlivé látky. Při místní léčbě sahají léčebná opatření od přechodného znehybnění, aplikace mastí, terapie teplem či chladem, intraartikulární aplikace kortikosteroidů po chirurgické možnosti (excize měkké tkáně, alloplastika), chemickou synoviorthesu a terapii beta-radioizotopy - radiosynovectomii. Při aktivní arhrose je příčinou většiny obtíží synovitida, kterou můžeme radiosynoviorthesou ovlivnit. "Radiosynoviorthesa je specifická metoda, která je situována do specializovaných center. Objektivně lze účinek u pacientů hodnotit kontrolní scintigrafií, visuelně eliminací otoku a hyperemického erytému, palpačně zlepšením rozsahu pohybu a nepřítomností výpotku. Subjektivně je popisována žádná či zcela minimální bolestivost kloubu," zhodnotila možnosti této metody MUDr. Iva Blažková.

Léčba se objednává na oddělení nukleární medicíny na tel. č. 569472 368 ve všední dny od 7.00 hod. do 14.30 hod.

Indikace:

· revmatická onemocnění - arthritis –RA, psoritická arthritis, Bechtěrevova nemoc; (PIP, MCP klouby)

· vilonodulární synovitis

· haemophilická haemarthrosa

· osteoarthrosis daná defigurací kloubních ploch,  posttraumatickou axiální deviací, ligamentovou nestabilitou, st.p. meniscectomii, přetížením kloubu – sport, nadváha, arthrosa kolenního – pokud je vyloučena komunikující Backerova cysta );

- arthrosa ramenního kloubu – nutné znát stav rotátorové manžety,

- polyarthrosa prstů (destruktivní - erosivní- polyarthrosa) – DIP, PIP klouby,

- arthrosa kyčelního kloubu – pokud je TEP kontraindikována;

- st.p. alloplastice kolenního kloubu,

- rhisarthrosis.

 · osteoarthritis !!! způsobená degenerací chrupavky (fagocytoza detritu a mechanická iritace synovie) – reaktivní synovitis při aktivní arthrose 

 · event. arthropatie u dialýzovaných pacientů, amyloidosa

 · zároveň může být indikována jako jedna z posledních terapeutických možností u Bakerovy cysty, u pokročilých stadií – Larsen III, u nestability kolenního kloubu, při zánětu šlach

 · radiosynoviorthesa je indikována u pacientů s artrtitidou či arthrosou s arthritickou složkou po inefektivním vyčerpání všech konzervativích metod.

Mgr. Petra Černo, tisková mluvčí NHB

Projekt IROP

 

Akce měsíce

změna otevírací doby bufetu 

od 1.1.2019 o víkendech

od 11:00 do 16:30 hod.

přihlášení

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpgplastická chirurgie w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg porucha funkce štítné žlázy w.jpg

obezitologická ambulance w.jpg

klinicky psycholog 2013 w.jpg