27.9.2012

Děti dělají radost nemocným kamarádům

Malí školáci ZŠ v Habrech malují a vyrábějí dárky pro nemocné kamarády. Obrázky či různé drobné dárky pak dostávájí děti jdoucí na operaci před nebo po operačním zákroku. "Moje vnučka dostala před operací kytičku od neznámé kamarádky. V tu chvíli ji to rozptýlilo a měla z ní velikou radost. Dodnes jí má doma vystavenou," říká vrchní sestra chirurgického oddělení Marie Kafková, která společně s vrchní sestrou oddělení ARO Stanislavou Králíčkovou spolupráci školy a nemocnice zprostředkovala a zaštítila.

Školáci tak anonymně pomáhají nemocným kamarádům  ve chvílích, kdy jim je opravdu úzko. Prvotní jednorázová akce, kdy děti vytvořily drobné dárky a poslaly je pacientům dětského oddělení naší nemocnice, se rozrostla ve vzájemnou, již několikaletou spolupráci mezi Základní školou Habry a Nemocnicí Havlíčkův Brod. "Je až překvapující co pro děti, které většinou mají doma spoustu hraček, mnohdy za velké peníze, znamená obrázek od neznámého kamaráda ve chvíli, kdy je mu úzko. Víme, že dítě na každém stupni vývoje vnímá naplno svět kolem sebe, pamatuje si vše co prožije, je svébytnou osobností a zůstává v něm vše, tedy to dobré i zlé. Není tedy lhostejné jak vnímá stresující situaci jakou operace bezesporu je, protože jde o jeho budoucí důvěru či nedůvěru ve své okolí, lidi kolem sebe," zhodnotila význam "dárečků" vrchní sestra oddělení anesteziologicko-resuscitačního Stanislava Králíčková. Právě personál oddělení ARO, centrálních operačních sálů i dětského oddělení dělá maximum, aby pobyt v nemocnici, příprava i následná péče po operaci byla pro dítě co nejméně stresujícím zážitkem, naopak, aby na nemocnici děti vzpomínaly v dobrém. "My zdravotníci se snažíme chovat tak, abychom jejich důvěru nenarušili, naší prioritou, kromě odborné zdatnosti, je minimalizovat stresory v okolí dítěte v tak vážné chvíli jeho života," dodává S. Králíčková. Dětský pacient kromě dárku dostává také diplom za statečnost ve tvaru Medvídka Pú se svým jménem. Samozřejmostí je maximum informací před operačním zákrokem jak podaných osobním pohovorem s lékařem ARO a dětským lékařem, tak v podobě brožury, která nejen dítěti, ale i mamince či osobě blízké přiblíží vše, co se bude před, během a po operaci dít.

Chtěli bychom touto cestu poděkovat vedení Základní školy v Habrech, učitelům a nejvíce žákům této školy za neutuchající zájem o naše malé pacienty, za různé dárečky, obrázky a výrobky, které dělají v družině či v pracovních činnostech.  Různé sociologické průzkumy a studie prokázaly, že již u dětí předškolního věku se rozvíjí společensky důležité vlastnosti, jako jsou soucit, soustrast, empatie, kladou se základy lidské solidarity a děti ZŠ Habry jsou důkazem, že tomu tak opravdu je.

DĚKUJEME!!!!

Mgr. Petra Černo, tisková mluvčí NHB, tel. 569472201 nebo 604475082, petra.cerno@onhb.cz

Projekt IROP

 

Akce měsíce

změna otevírací doby bufetu 

od 1.1.2019 o víkendech

od 11:00 do 16:30 hod.

přihlášení

e - ambulance

eambulance

Nadstandardní pokoje

Nemocniční lékárna

Lékárna Nemocnice Havlíčkův Brod

Akce, aktuality

Placené služby

Zobrazte si  ceníky  placených služeb

Podrobnosti o operačních výkonech

Informace o jednotlivých operacích najdete...

Uzamykání oddělení

listopad - únor 18:30 - 5:00
březen - říjen  20:00 - 5:00 

Info servis

zubní pohotovost w.jpg

mammární poradna 2013 w.jpgplastická chirurgie w.jpg

poradna pro kojící maminky w.jpg porucha funkce štítné žlázy w.jpg

obezitologická ambulance w.jpg

klinicky psycholog 2013 w.jpg