Den pro zdraví našich nejmenších - 22.9.2010


Fotogalerie

22. září  "Den pro zdraví našich nejmenších"

 

Mámina náruč a mateřské mléko je základní jistota pro novorozeně a malého kojence. Z bezpečí máminy náruče vyrůstá postupně dítko do samostatného života. Kojení a významu mateřského mléka  je každoročně věnován celosvětový týden od 1. do 8. srpna. Tento týden se s mírným zpožděním v naší republice tradičně slaví jako "Řetěz =  řetízek jednotlivých nemocnic, mateřských center, osvětových akcí pro veřejnost ". Po celé republice probíhají ve dnech 9.-16. září akce na podporu kojení. Cílem je upozornit veřejnost na  zásadní důležitost mléka matky pro celoživotní zdraví dítěte.

V rámci tohoto celorepublikového "řetězu" akcí se tradičně i v Havlíčkově Brodě věnuje jeden zářijový den kojení. Akce je každoročně pořádána mateřským centrem Zvoneček ve spolupráci s Nemocnící Havlíčkův Brod. Celý den je věnována pozornost těhotným maminkám, podpoře zdravého životního stylu v rodinách. Maminky ( i babičky a tátové) mají možnost vyslechnout zdravotně osvětové přednášky, vyptat se na způsob péče v havlíčkobrodské porodnici a využít poradenství pro kojící maminky.

Každoročně stejně jako letos je součástí akce výstava fotografií ze života rodin s kojenými dětmi. Letošní příspěvek do akce řetěz v našem městě je nazván  "Den pro zdraví našich nejmenších"a je mimo jiné věnován správnému pohybovému vývoji malých dětí a zdravé výživě ( nejen kojení) maminek a dětí.

Téma "pohybový vývoj a reklama" bylo zvolené proto, že nejen výživa, ale i způsob zacházení s miminkem, volba kočárku a chování miminka v náruči jsou důležité pro celoživotní zdraví dítěte.

Trh nabízí nepřehledné množství různých "pomůcek" pro maminky. Reklama o mnohých "pomůckách" tvrdí jak jsou nezbytné pro dobrý vývoj dítěte a opak je mnohdy pravdou. Rodiče v touze učinit pro své miminko to nejlepší nevědí, co je vlastně správné pro dobrý pohybový vývoj. Reklama slouží v prvé řadě k výdělku peněz. Ne vždy je zboží nebo pomůcka dle reklamy nutná nebo moderní skutečně prospěšná pro správný pohybový vývoj dítěte. Některé "nepostradatelné pomůcky" ( hopsátka, nosítka, vozítka, chodítka... mohou správný pohybový vývoj narušovat).

Malý kojenec a batole neptřebuje nic moc mimořádného. V prvé řadě potřebuje klidnou a spokojenou maminku, přiměřené stimuly v mámině a tátově náruči. Letošní "Den pro zdraví našich nejmenších" měl pomoci v orientaci na nepřehledném trhu s nejrůznějšími miminkovskými pomůckami tak, aby z našich kojenců a batolátek nerostli budoucí klienti rehabilitačních ordinací. Narušení správného pohybového vývoje nedobrým polohováním, nevhodným posazováním, všudypřítomným stresem a zbytečnými ( a drahými) pomůckami leckdy může zasáhnout do nastavení správných vzorců hybnosti u malého dítěte. Této problematice se bude věnovat přednáška fyzioterapeutky z plzeňské nemocnice.

Aby  byl den pro zdraví našich nejmenší skutečně i pro ně přitažlivý je nachystána výstava "medvědích rodinek". Během přednášek pro maminky a babičky je zajištěné hlídání dětí, součástí akce jsou i masáže pro unavené maminky a kosmetická poradna.

 

Maminky, babičky, děti i miminka zve mateřské centrum Zvoneček a havlíčkobrodská nemocnice do prostor hotelu Slunce. Zahájení je v 9 hodin orientálními tanci a den uzavře odborný seminář zdravotníků z regionu.

 

 Pro zvětšení klikni na obrázek

akce Retez_10_M_120.jpg
Výstava medvědích rodinek