Zavedli jsme transesofageální echokardiografii


Zavedení nové vyšetřovací metody na interním oddělení

 

Na interním oddělení byla zavedena nová ultrazvuková vyšetřovací metoda- vyšetření srdce a aorty pomocí jícnové sondy- TRANSESOFAGEÁLNÍ  /JÍCNOVÁ/ ECHOKRADIOGRAFIE.

 

"Jícnová echokardiografie patří v současné době k základním vyšetřovacím metodám v kardiologii a to hlavně v diagnostice infekčního zánětu srdečních chlopní, ke zjištění krevních sraženin v srdečních dutinách, k průkazu defektu mezisíňové přepážky a v diagnostice onemocnění hrudní aorty. Je důležitá i k určení významnosti srdečních vad a tím přispívá i ke zpřesnění indikací k operacím srdečních vad," sdělil k zavedení nové metody primář interního oddělení MUDr. Josef Málek. Výhodou je podstatně vyšší rozlišovací schopnost než u klasické ECHO - kardiografie vyplývající z velmi těsné blízkosti sondy a srdečních struktur.

 

Indikující nebo provádějící lékař pacienta podrobně poučí, vysvětlí mu důvod a průběh vyšetření, které se pak provádí po přípravě pacienta. Spočívá v zavedení jícnové sondy do jícnu po předchozím znecitlivění a následném prohlédnutí srdce ultrazvukovou sondou. Vyšetření trvá zhruba l0 minut a je v zásadě podobné již rozšířenému a všeobecně známému endoskopickému vyšetření žaludku - gastroskopii..

Vyšetření se po předchozím objednání provádí v echolaboratoři interního oddělení.

DSC_0264_M_250.jpg DSC_0270_M_250.jpg