Evropský den melanomu


Téměř čtyři desítky zájemců o vyšetření podezřelých kožních útvarů využily nabídky naší kožní ambulance a nechaly si překontrolovat v rámci Evropského dne melanomu pigmentová znaménka. "Letos byl podstatně větší zájem o den melanomu než tomu bylo například v loňském roce. Přicházeli hodně mladí lidí, což je dobře," zhodnotila akci MUDr. Petra Škurlová.

Evropský den melanomu se v ČR každoročně koná 11. května. Jeho hlavní náplní je nabídnout pacientům bezplatné vyšetření pigmentových znamének a tak zvýšit pravděpodobnost záchytu případných maligních melanomů.

Maligní melanom je nádor z pigmentových buněk. Jedná se o značně nebezpečný typ kožního nádoru, který je schopen poměrně časně metastazovat. Může se vyskytnout kromě kůže i na sliznici a v oku. Slizniční formy jsou vzácné. Nejčastější je kožní forma. Na těle se může vyskytnout kdekoliv, nejčastěji na plochách, které se vystavují slunečnímu záření nárazově. Počet onemocnění se každých deset let zdvojnásobuje. V současné době připadá v ČR na 100 000 obyvatel 12-14 nově hlášených případů.

Představuje pro Vás expozice slunečního záření riziko vzniku melanomu?

Melanom představuje riziko pro každého. Nebezpečí se zyvšuje v případě, že splňujete některou z následujících podmínek. 

1.světlý kožní fototyp - světlá kůže, světlé oči a vlasy

2.genetické vlivy - veliké množství mateřských znamének i pih, které předcházejí výskytu kožních nádorů u sebe anebo u rodinných příslušníků

3.spálení kůže - závažné i opakované spálení především před 15. rokem života

4.UV záření - dlouhodobé pobyty v blízkosti rovníku nebo časté dovolené tamtéž. Případně umělé opalování =solárium

Co by Vás mělo znepokojit?

Výskyt nové pigmentové léze(skvrny), mateřského znaménka, které rychle mění charakter -barvu,velikost....atd.

Prevence

Ochrana před slunečním zářením je nejúčinnější prevencí. Je nutné chránit před sluncem hlavně malé děti. Nanášejte každé 2 hodiny krém s vysokým ochranným faktorem. Používejte tričko, klobouk. Děti do 3 let na slunci neodhalujte. V průběhu léta se mezi 11 a 16 hodinou vyhněte slunění, nezapomínejte na sluneční brýle. Přes sluncem se chraňte i tehdy, když je pod mrakem, protože mraky propouští více než 90% UV záření. Pravidelně kontrolujte mateřská znaménka a jakékoliv podezřelé změny a projevy konzultujte s dermatologem. Jedenkrát ročně je vhodné navštívit kožního lékaře a nechat si vyšetřit pigmentové změny nejlépe digitálním dermatoskopem.