Oční je školícím centrem pro implantaci NOČ


Otevření školícího centra pro diagnostiku a implantaci nitroočních čoček.

Ve čtvrtek 30. dubna  2009  se stalo naše oční oddělení novým školicím centrem firmy Carl Zeiss  pro diagnostiku a implantaci nitroočních čoček ( NOČ ) v České republice.

Pod vedením školitele a vedoucího školícího centra primáře MUDr. Petera Mojžíše, Ph.D.,FEBO absolvovali  první  účastníci kurz v indikaci, diagnostice a implantaci multifokálních a torických NOČ firmy ZEISS. Školení se zúčastnila  primářka očního oddělení Krajské nemocnice Ústí nad Labem MUDr. Ivana Liehneová,  primářka Oční kliniky Neovize Brno MUDr.  Kalandrová a  MUDr. Špačková z Oční kliniky Olomouc. 

Slavnostního otevření se zúčastnili  zástupci Kraje Vysočina  - hejtman MUDr. Jiří Běhounek a náměstek hejtmana Ing.  Vladimír Novotný, zástupci nemocnice Havlíčkův Brod v čele s ředitelem MUDr. Vítem Kaňkovským a samozřejmě představitelé firmy Carl Zeiss spol. s r.o.  -  MUDr. Roman Vanžura, prokurista a ředitel  skupiny  lékařské přístrojové techniky a Petra Kašáková  a  Mgr.  René Bartoš  - prodejní specialisté firmy ZEISS pro NOČ.

Carl Zeiss  je již  přes 160 let vedoucím  světovým výrobcem specializovaným na přesnou optiku, mechaniku a  a zdravotnickou techniku.  Zvláště v oblasti oftalmologie nabízí firma kompletní sortiment přístrojů pro diagnostiku a léčbu.  „V roce 2007 se pod značkou ZEISS spojily  dvě významné firmy  zabývající se vývojem a výrobou nitroočních čoček – francouzká   IOL Tech a německá Acri.TEC . Spojením jejich  produktů vznikla pod značkou ZEISS nejširší  nabídka  materiálů a čoček pro mikroční chirurgii,“ sdělil MUDr. Roman Vanžura.

Nitrooční čočky  se již  několik desítek let  používají při operacích šedého zákalu jako náhrada vlastní zakalené čočky. Moderní metody a technika umožňují rozbít původní čočku ultrazvukem, odsát jí z oka a nahradit umělou. V posledních letech rychlý technologický pokrok umožnil zpřesnit, zrychlit a usnadnit celý operační postup tak, že  pro pacienta nepředstavuje významnější zátěž a přináší vynikající výsledky .  Firma ZEISS nabízí dnes nejen standardní měkké NOČ, ale také NOČ určené pro mikroincizní operaci řezem kolem 1,5 mm.

V posledních letech se výměna čočky začíná používat i u pacientů, kterým je třeba korigovat významné oční vady – krátkozrakost, dalekozrakost, ale  i astigmatismus. Unikátní kolekce multifokálních a torických  NOČ firmy ZEISS umožňuje dnes  upravit oční vadu většině pacientů a zbavit je nutnosti nosit brýle. 

Školicí centrum v Nemocnici Havlíčkův Brod bude sloužit lékařům z celé České Republiky i ze zahraničí, aby se naučili správně indikovat a implantovat tyto speciální čočky.  Tak bude tato pokroková technologie dostupná pacientům v celé republice.

„Na očním oddělení NHB jsme v roce 2008 úspěšně provedly 1356 operací katarakt ( šedého zákalu), což představuje nejvyšší počet operací tohoto typu v rámci kraje Vysočina. Od dubna 2008 jsme jako první a dosud jediné oční oddělení začali nabízet našim pacientům i náročnější operace sklivce a sítnice – tzv. vitrektomie, které jsou doménou klinických pracovišť jako je Praha, Brno, Hradec Králové. Jsme tak v současné době jediné pracoviště na Vysočině, které se zabývá operativou předního i zadního očního segmentu,“ prozradil primář očního oddělení NHB MUDr. Peter Mojžiš PhD. FEBO.

Oční oddělení jako první pracoviště v ČR provedlo implantaci multifokální torické čočky, kterou lze korigovat vidění do dálky, do blízka i peroperační astigmatismus.

Fotogalerie