Oční oddělení provádí vitrektomie


Oční oddělení naší nemocnice nově nabízí pacientům vitrektomie - chirurgické zákroky na sítnici. Dosud museli pacienti za tímto druhem operací jezdit mimo kraj Vysočina, protože tyto časově a technicky náročné operace jsou doménou zejména klinických pracovišť.

Operační zákrok novým přístrojem za zhruba 2 miliony korun v minulém týdnu již podstoupilo 7 pacientů. Lékaři  používají moderní operační  techniku - tzv. 23 gauge vitrektomii, při které se operační rány nešijí. Tato bezstehová chirurgie má řadu výhod pro pacienta – urychluje zrakovou rehabilitaci a zlepšuje pooperační hojení.

 

Začátkem roku 2008 naše nemocnice pořídila nový přístroj pro oční operace, tzv. vitrektom. „Vitrektomie je operační zákrok při kterém odstraníme patologicky změněný sklivec a můžeme vykonávat chirurgické zákroky na sítnici. Sklivcová dutina se na závěr operace vyplní fyziologickým roztokem, plynem nebo silikónovým olejem, vše závisí od operační diagnózy,“ stručně popsal postup operačního zákroku primář očního oddělení MUDr. Peter Mojžiš Ph.D. FEBO. Přístroj je určen pro pacienty s krvácením do sklivce, sklivcovými zákaly, diabetickou retinopatií, makulární dírou, těžkými úrazy a odchlípením sítnice. Námi užívaná bezstehová chirurgie  pomáhá snížit trauma a celkové zatížení pacienta. Plánujeme zhruba 8-10 operací měsíčně.


 

                                           DSC01278-w_V_600_V_600_V_600_M_180.jpg

Bližší informace: oční ambulance - 596 472 272 nebo 569 472 303.


 Fotografie z operace 
 

Doplňující informace o přístroji :

Přístroj Accurus, který tvoří základ nového vybavení pro vitrektomie, je speciální chirurgický nástroj, který je schopen pracovat ve třech základních operačních režimech: v režimu předního segmentu oka (operace katarakty), v režimu zadního segmentu (vitreoretinální operace) a v kombinovaném režimu, kdy jsou po celou dobu zákroku dostupné funkce potřebné u obou druhů operací. Výhodou je tedy kontinuita kombinovaných operací – není nutno přerušit zákrok kvůli výměně přístrojů mezi operací katarakty a vitreoretinální operací!!! Tento kompaktní přístroj integruje všechny funkce nezbytné pro špičkovou chirurgii a poskytuje přístup k nejvyspělejším technologiím tohoto druhu. ( Naše moderní vybavení kromě přístroje doplňuje  dále Accurus High Brightness Illuminator – oční endoiluminátor pracující na principu xenonové obloukové lampy a přístroj Ophthalas 532 EyeLite – laserový fotokoagulátor pro oční chirurgii.)