Oční oddělení rozšířilo nabídku služeb


V současné době neexistují žádné léky či speciální brýle, které by pomohly odstranit šedý zákal a vidění pacienta vylepšit. Jedinou možností je operační zákrok, při němž se odstraní zkalená čočka a nahradí se umělou. Obnova vidění po operaci je velmi rychlá. Ke stabilizaci dochází zhruba za 2 až 4 týdny po operaci. Po této době jsou pacientům předepisovány nové brýle. Většina pacientů po operaci šedého zákalu vidí ostře do dálky, na práci zblízka či čtení však je však obvykle nutná brýlová korekce. Ročně se na oddělení uskuteční téměř tisíc operací šedého zákalu. Tyto mikrochirurgické zákroky díky modernímu ultrazvukovému přístroji provádíme stejnou technikou jako na klinických pracovištích, tzn. ultramalým řezem 2,2 mm. Implantujeme výhradně měkké nitrooční čočky, a to bez doplatku. V případě požadavku jsme schopni nabídnout i vysoce nadstandardní čočky, například čočky se žlutým zbarvením nebo asferické.

Novou službou očního oddělení Nemocnice HB jsou implantace multifokálních nitroočních čoček k řešení vetchozrakosti (presbyopie). „Pacient se po zákroku stane prakticky nezávislým na nošení brýlí po operaci šedého zákalu. Nemusí nosit brýle na čtení ani na dálku,“ charakterizuje výhody čočky primář očního oddělení MUDr. Peter Mojžíš, PhD.,FEBO. Použití speciální nitrooční čočky značně zvyšuje kvalitu života operovaných pacientů, a dle průzkumů výrobce zhruba 80% pacientů po implantaci nepotřebuje brýle. Tento typ čočky žádná zdravotní pojišťovna zatím neproplácí. Cena takové čočky je asi 15 tisíc korun.  

Služby očního oddělení jsou dále nově rozšířeny o odstraňování mimických vrásek pomocí aplikace botulotoxinu typu A. Jde o ambulantní výkon trvající cca 10 minut. Účinná látka se aplikuje velmi tenkou jehlou (tzv. inzulínkou) několika vpichy do ošetřované oblasti. Nástup účinku je mezi 2-7 dny, mimické svaly, které vrásky tvoří, přestanou dočasně pracovat a dochází k postupnému vyhlazení vrásek. Účinek látky vydrží po první aplikaci zhruba 3 měsíce, po druhé asi půl roku a po třetí 1 rok. Opakováním zákroku se podstatně prodlužuje délka žádaného efektu. 

Velkou výhodou  v nabídce služeb očního oddělení je dále přístroj OCT (optická koherentní tomografie) sloužící k diagnostice onemocnění sítnice, který je jediný svého druhu na Vysočině. Dosud museli naši pacienti dojíždět na vyšetření na kliniky do Prahy, Brna nebo Hradce Králové. Přístroj umožňuje zobrazení různých vrstev sítnice a pod ní uložených struktur. Výsledný obraz je ve formě řezu neboli scanů s vysokým rozlišením a umožňuje volit vhodný léčebný postup a posléze i posoudit úspěšnost léčby. Jedná se o neinvazivní diagnostické vyšetření, které nikterak nezatěžuje pacienta. Metoda je využitelná zejména u starších pacientů se senilní degenerací makuly, ale i dalších onemocnění sítnice a cévnatky jako je například diabetická retinopatie, či při diagnostice nádorů oka. Vyšetření OCT je v mnoha případech nenahraditelné a je důležitým krokem vedoucím k správné diagnostice a sledování rozvoje onemocnění sítnice a tím i pro indikaci k následné operaci. V současné době se plánuje také zakoupení DCT (dynamické konturní tonometrie) sloužící k měření nitroočního tlaku. Měření je základní screeningový nástroj a nitrooční tlak je prakticky jediným rizikovým faktorem, který lze u pacientů se zeleným zákalem (glaukomem)ovlivňovat tak, aby nedocházelo k poškození zraku. Hodnota nitroočního tlaku je ovšem ovlivněna tloušťkou rohovky, a právě přístroj DCT umožňuje „odfiltrovat“ vliv rohovky na hodnotu nitroočního tlaku. V nabídce služeb je dále úprava převislých horních víček, odstranění bradaviček a pavoučkových nervů nebo úprava jiných drobných kožních afekcí. (hradí pacient dle ceníku Nemocnice HB)