Primář Longin je odborník a patří mu dík


Také jste si všimli, kolik máme nových „generálů po bitvě“? Kdekdo se vyjadřuje k hrozné havlíčkobrodské tragédii a bije se v prsa, že on by to poznal daleko dříve a všechny pacienty by zachránil. Zdá se mi to trapné. Pracuji na jednotce intenzivní péče (JIP) jedné velké fakultní nemocnice 13 let.  Říkám na rovinu: nejsem si jist, že bych, na rozdíl od pana primáře Longina, na úmyslné otravy heparinem přišel. Pokusím se pro laiky velmi jednoduše vysvětlit proč: Heparin je látka užívaná proti srážení krve. Podává se obvykle pomalou kontinuální infuzí za pravidelných laboratorních kontrol krve (APTT popř. ACT). Podle výsledků se upravuje dávka. Pokud např. vrah dal jednorázovou vysokou dávku heparinu hned po odběru, další kontrola byla za 4-6 hodin a v ní již nemusel být výkyv zachycen. Pokud byla vysoká dávka heparinu podána pacientovi, který jej dosud vůbec neužíval, může se podle laboratorních kontrol provedených za řadu hodin  (po zjevném krvácení) připomínat spontánní poruchu krevní srážlivosti u těžce nemocných poměrně častou. Řada krvácení u kriticky nemocných probíhá skrytě – krvácení do dutiny břišní, do měkkých tkání apod. Na tento druh krvácení může upozornit až např. nově vzniklá chudokrevnost – po více než 24 hodinách! Pak je opět složité příčinu odhalit. Heparin je jedno z nejčastěji užívaných léčiv na JIP.  Z tohoto důvodu rozhodně nemusel být nápadná  relativně vyšší spotřeba.
 Krom těchto odborných aspektů je však třeba si uvědomit aspekty další. Vrahem byl  zaměstnanec pracující na oddělení 6 let. Takovou dobu na JIP pracuje jen člověk, který se zdá spolehlivý. Pokud došlo k prvnímu podezření na nesprávné dávkování heparinu, jistě správné bylo podezření, že mohlo jít o nedbalost/nevědomost, a proto bylo prováděno zmíněné školení o dávkování tohoto léku. Fluktuace sester na JIP bývá vzhledem k náročnosti práce a jen minimálnímu mzdovému zvýhodnění veliká a u nově nastoupivších je vyšší riziko chyby.  Především však lékař podvědomě vůbec nepředpokládá  (nebo dosud nepředpokládal), že by mohl na takové jednotce pracovat vrah. Vystopovat a odhalit jej vyžaduje nepochybně dávku odvahy.
 Nechci a nemám právo se vůbec vyjadřovat co havlíčkobrodská  nemocnice v které době udělala nebo neudělala správně.  Jako lékař bych však rád zdůraznil, že z toho co vím o primáři Longinovi (osobně jej neznám), jej považuji za odborně zdatného a statečného člověka.  Patří mu dík za všechny budoucí pacienty, kteří se vrahovi mohli dostat do „péče“.

14. prosince 2006 | 18:13 Ad LN 7. 12.: Vraha mohli chytit dřív MUDr. Jan Malík, CSc.

 

zpět