PERKUTÁNNÍ DRENÁŽ PATOLOGICKÝCH KOLEKCÍ TEKUTINY


Perkutánní  drenáž je léčebná metoda, kdy  se cestou přes kůži odsávají (drénují) klinicky se projevující patologická nahromadění tekutiny (patologické kolekce), nejčastěji zánětlivého  původu. Výkon se provádí pod kontrolou zobrazovacích metod –  CT (počítačová tomografie) , UZ (ultrazvuk) či skiaskopie (rentgen).  Tato metoda může v indikovaných (správně  zvolených) případech nahradit chirurgickou operaci zánětlivých tekutinových kolekcí. Výhodou  oproti chirurgické operaci je menší počet komplikací.

Indikací k perkutánní drenáži  Nejčastější indikací je  drenáž hnisu či infikovaných kolekcí tekutiny. Drenáž provádíme tehdy, má-li pacient potíže.

Drenáž se provádí v lokálním znecitlivění, jen zcela výjimečně se výkon provádí v celkové anestézii. Po znecitlivění zavádíme drenážní katetr (hadičku) do tekutinové kolekce. Zavádění kontrolujeme zobrazovacími metodami za účelem odsátí a úplného odstranění této kolekce. Často se drenážní katetr ponechává v kolekci  do úplného odstranění patologické tekutinové kolekce, což někdy může trvat i několik týdnů.


Příprava před  drenáží  pomocí CT  fluroskopie

Příprava před výkonem
Výkon se  provádí za hospitalizace na lůžkovém oddělení nemocnice. Před výkonem pacient musí mít vyšetřeny hemokoagulační hodnoty. Výkon se provádí v cloně antibiotik.

Následná péče po výkonu
Pacient po výkonu  musí  dodržovat šetřící režim  po dobu  několika dnů. Drén se několikrát denně proplachuje fyziologickým roztokem. Drén je vytažen u nemocných s klesající sedimentací, s negativním kontrolním CT vyšetřením či v případě, že dva dny po sobě z drénu neodtéká více než 5 ml tekutiny.

 


1.Objemné abscesové ložisko
v pravém laloku jater


2.Stav po zavedení  drénu
do abscesu

 

zpět