BIOPSIE PROSTATY


Biopsie prostaty je vyšetřovací metoda, kterou se získává tkáň prostaty k histologickému vyšetření .  To má význam zejména při diagnostice zhoubného nádoru prostaty, který se v současné době dostává ve světových statistikách na druhé místo v příčinách úmrtí mužů na nádorová onemocnění. Vyšetření se vzhledem k anatomické lokalizaci prostaty provádí vpichem (punkcí) speciální bioptickou jehlou přes konečník. Biopsie se provádí u pacienta buď v poloze v leže na boku, nebo v poloze v pokleku „na všech čtyřech“. Je nutné aby byl pacient vyprázdněn a rovněž k prevenci vzniku infekce jsou podávána celkově i místně antibiotika.  Proti bolesti jsou podávána místně anestetika. Bioptická jehla se skládá z jehly a kovového pláště, který umožňuje při punkci prostaty odebrání vzorku k histologickému vyšetření.

 


Bioptická jehla je zavedena do konečníku a usměrněna do prostaty buď za pomocí prstu, nebo za pomocí ultrazvukové sondy.  Odebírá se několik vzorků z celé prostaty.  Po zavedení bioptické jehly je uveden v činnost mechanismus, kterým dojde k „odříznutí“ vzorku prostaty pomocí kovového pláště jehly (obr. 1 – 3). Po vyjmutí jehly z prostaty a odsunutí pláště lze odebrat získanou tkáň prostaty. 

 

 

Vyšetření vypadá složitě, ale pacient se nemusí obávat. Vyšetření má značný význam v časné diagnostice nádorů prostaty. Díky moderním technologiím a způsobu provádění je prakticky nebolestivé a velmi přesné. Dá se tak onemocnění léčit včas s vysokou šancí na úplné vyléčení. Neznamená to však, že každý pacient, který je pozván k provedení biopsie prostaty musí trpět rakovinou prostaty. Ve velkém množství případů jde pouze o vyloučení nádorového procesu, pokud například hladina PSA (Prostatický Specifický Antigen) má vyšší hodnoty. Biopsie prostaty je článkem „mozaiky“ vyšetření, jejíž sestavením dospějeme ke správné diagnose: Buď k nádoru prostaty, nebo jejímu nezhoubnému zbytnění  (benigní hyperplasie). 

 

zpět