KOLONOSKOPIE


Kolonoskopie je endoskopické vyšetření dolní části trávicího traktu, tj. tlustého střeva a přechodu  do tenkého střeva. Provádí se endoskopickým přístrojem o průměru l0 mm,  na jehož konci je světelný zdroj a optika snímající obraz vyšetřovaného orgánu. Vlastní výkon trvá 20 – 30 minut.


Vyšetření se provádí po vyprázdnění trávicího traktu. Roztoky na prázdnění vypije pacient den před vyšetřením. K tomu je důležité vypít alespoň 3 l tekutin (čaj, minerálky, džus), 3 dny před vyšetřením nejíst ovoce obsahující zrnka (kiwi, melouny, maliny atd.). Před vyšetřením aplikujeme sedativum a spasmolytikum  pro krátkodobé celkové tlumení. Po té následuje  zavedení kolonoskopu do řitního kanálu a vlastní vyšetření. Pokud to vyžaduje povaha onemocnění, tak se v průběhu vyšetření odebírají bioptické vzorky, nebo se snesou slizniční polypy, nebo je třeba stavět krvácení. Tyto výkony nejsou bolestivé, vyšetření tak trvá o něco déle. Výjimečně si provedený výkon může vyžádat i krátkodobou hospitalizaci.

Po výkonu pacient setrvá podle potřeby a množství podaných léků v klidu na lůžku. Pokud je podána analgosedace (léky do žíly), měl by pacient dodržovat relativní klid po dobu následujících 24 hodin. Neměl by řídit motorová vozidla a pít alkoholické nápoje.

 

Lumen (vnitřek) tlustého           střeva             

Bauhinská chlopeň (přechod tenkého a tlustého střeva)

Divertikl (výchlipka v tlustém    střevě)     

 

zpět