Akce pro veřejnost na listopad 2018


Nemocniční lékárna ve spolupráci s diabetologickou ambulancí uspořádala ve středu 14. listopadu 2018 Den diabetu při příležitosti Světového dne diabetu. Každoročně stovky zájemců využívají možnosti nechat si změřit před vchodem do naší lékárny krevní tlak, glykemii, BMI, tělesný tuk a vodu v těle.

Ambulance hojení chronických ran 15. listopadu otevřela své dveře všem zájemcům o poradenství, pomůcky a doplňky k tématice dekubitů - lokalizované poranění kůže. Den dekubitů probíhal od 9 do 11 hodin. Proleženiny jsou nepříjemnou komplikací zdravotního stavu ležícího či pohybově limitovaného pacienta. Kromě nepříjemného defektu, působí také stres a bolest. Existují možnosti, jak jim předcházet, zhojit je nebo alespoň docílit přívětivého stavu. Více informací ZDE

„Zdravé plíce pro život“ se pak jmenovala akce naší plicní ambulance. Ta se dne 21. listopadu připojila ke Světovému dni CHOPN v České republice. V rámci této události mohli zájemci přijít mezi 12:00 a 15:00 hodinou do plicní ambulance, kde jim bylo  provedeno spirometrické vyšetření. Získané údaje následně lékařka vyhodnotila a v případě potřeby pozvala pacienta na podrobnější vyšetření.

CO JE CHRONICKÁ OBSTRUKČNÍ PLICNÍ NEMOC (CHOPN)?

CHOPN je chronický zánět průdušek spojený s jejich zúžením a přestavbou plicní tkáně. Příznaky a rizika vzniku tohoto onemocnění bývají opomíjeny. Většina nemocných přichází k praktickému a plicnímu lékaři pozdě, tj. až při dušnosti, která dotyčného omezuje v jeho životních aktivitách. Zánět a obstrukce průdušek vznikají jako důsledek negativních zevních i vnitřních faktorů, hlavními jsou inhalace škodlivin (ve 3/4 případů aktivní kouření). Jedná se většinou o dlouhodobý proces, který vede k výraznému zhoršení plicních funkcí. Současná medicína umí zpomalit zhoršování nemoci, ale nedokáže CHOPN zabránit. Bohužel mortalita na toto onemocnění v ČR stoupá, proto je prevence této nemoci stejně důležitá jako samotná léčba. CHOPN je onemocnění hlavně lidí starších 40 let.

CHOPN lze ovlivnit prevencí a léčbou.