TONZILEKTOMIE - odstranění krčních (patrových) mandlí


Důvody k odstranění krčních mandlí (indikace  tonzilektomie):
  • zvětšení (hypertrofie) mandlí, bývá příčinou dýchacích, polykacích a i řečových obtíží
  • chronický  zánět  mandlí, který může i nemusí být spojen s hypertrofií
  • komplikace angin -   peritonzilární absces (hnisavé ložisko v okolí mandle)
  • podezření z fokální (ložiskové) infekce- při zánětech kloubů, ledvin, srdce 
  • vzácnější  indikace (např. nádory)
Neoperujeme  při  poruchách krevní srážlivosti.
Indikace zvažujeme přísněji u dětí, u osob nad 50 let, u hyperplazií bez zánětlivých změn, u chronických zánětů hltanu, u hlasových profesionálů (učitel, zpěvák,...).

Průběh  hospitalizace a operace:
Pacient přichází den před operací s výsledky požadovaných předoperačních vyšetření, operace se provádí  následný den v celkové anestézii.
Vlastní operace spočívá v uvolnění horního  pólu mandle v lůžku a postupným vypreparováním celé mandle. Krvácení je stavěno pálením speciální  pinzetou.
V pooperačním průběhu, zvláště v prvních dnech, mívá pacient  bolesti  v krku, může být zvýšená teplota. Bolesti jsou tlumeny analgetiky.  Strava je v prvních dnech tekutá, později  kašovitá, nedráždivá.  Pacient musí pečovat o hygienu dutiny  ústní častými  výplachy  H2O2 (peroxid vodíku) nebo heřmánkem.
Lůžka se postupně povlékají  fibrinem  a pod  povlaky dochází k hojení, které je ukončeno  do 2  týdnů. Z důvodů možného  pozdního  krvácení , ke  kterému  může dojít po  uvolnění  trombů z cév v lůžku pacient  zůstává obvykle 4 - 6 dní na lůžku v nemocnici, dále pak 1-2 týdny v pracovní neschopnosti. 3 týdny po operaci nedoporučujeme pobyt v horkých  oblastech (dovolená u moře), zvýšenou tělesnou námahu, užívání léků ovlivňujících  krevní srážlivost.

Podrobnější informace si vyžádejte u ORL lékaře.

 

zpět