AMBULANCE CHIRURGIE RUKYLékař: MUDr. Aleš Polcar ales.polcar@onhb.cz
Sestra: ambulantní sestra 569 472 505 nebo 569 472 548


ORDINAČNÍ HODINY

Pondělí 8:30 – 12:00 


KDE NÁS NAJDETE

Budova č.5, přízemí


NABÍZÍME

Nejčastější problémy, se kterými pacienti přicházejí, se týkají Dupuytrenovy kontraktury, syndromu karpálního tunelu a tzv. lupavé prsty (triger finger). Tato onemocnění v převážné většině vyžadují operační zákrok k obnovení funkce ruky. Dupuytrenova kontraktura je označení pro deformitu ruky, která se rozvíjí pozvolna v průběhu několika let. Je způsobena zbytněním podkožního vaziva, které začne vytvářet tuhé uzly a snopce. S postupem času toto vazivo začne svým tahem ohýbat prsty do dlaně a tím znemožnit jejich úplné natažení. Nejčastěji postihuje 4. a 5. prst. V současnosti existuje několik možností léčby, avšak včasný chirurgický výkon má nejlepší výsledky. Při pozdější návštěvě lékaře se zvyšuje možnost poškození cév a nervů a takovému pacientovi hrozí i amputace.

Syndrom karpálního tunelu je onemocnění způsobené útlakem n. medianus na úrovni zápěstí. Pro pacienta obtěžující je hlavně mravenčení, necitlivost nebo naopak bolest palce, ukazováku, prostředníku a prsteníku. Malík postižen není pro jinou spádovou inervaci. Postupně se rozvíjí ztráta úchopové funkce pro porušení intervace větví pro svaly palce. Pokud se včas nediagnostikuje a neléčí, může být toto postižení již nevratné. Nerv je totiž utlačován za svého průběhu skrze karpální tunel (odtud název), kde leží i šlachy pro ohybače prstů ruky. Pokud se v tomto uzavřeném prostoru jakkoliv změní objem některých probíhajících struktur (otok, zánět, zbytnění šlachových pochev,...) dochází právě k útlaku jediné poddajné struktury, kterou je nerv.

Trigger finger, neboli lupavý prst, je příznak zánětlivého onemocnění šlachy ohybače prstu. V jejím průběhu dojde ke zbytnění šlachového vaziva a zmenšením prostoru pro pohyb šlachy v jejím obalu a vodících poutkách. Pokud je zbytnění zvláště objemné, může dojít i ke znemožnění pohybu prstu. Typickým projevem je ranní zatuhlost prstů, loupavé zvuky při jejich natažení a "zadrhnutí" prstu se skokovým uvolněním. Většinou je také hmatný uzlík na šlaše.

Všechny pacienty pečlivě vyšetříme, popřípadě konzultujeme další postup a následná vyšetření. Naplánujeme optimální léčebný postup.

oddělení nahoru