Urologové radí -Na kameny vodou a minerálkou


Urologické oddělení podporuje "Týden urologického zdraví", který po celé Evropě probíhá v týdnu od 26. do 30. září.

Více než 4 % populace trpí kameny v močových cestách, přičemž máme každý 12% šanci onemocnět ledvinovými kameny (urolitiázou). "S problematikou ledvinových kamenů se setkáváme v ambulanci čím dál častěji. Lidé málo dbají na správnou životosprávu a pitný režim. Téměř u poloviny pacientů, kteří k nám přijdou s kamenem v močových cestách, se vznik kamene opakuje," sdělil k problematice lékař urologického oddělení MUDr. Atia Farouk. Dle jeho slov u dospělých, kteří mají vyšší příjem soli nebo trpí nadváhou, je riziko urolitiázy vyšší. Pomoci však může příjem dostatečného množství vhodných tekutin.

I proto se oddělení připojilo k akci "Na kameny vodou a minerálkou". Lékaři tak upozorňují na to, proč se ledvinové kameny tvoří, čím nás mohou ohrozit a jak se léčí. Pro zdravé ledviny urologové doporučují pít přírodní vodu bez obsahu cukru a přídavných chemických látek, vypít minimálně 2 litry tekutin denně, přičemž je důležité jejich příjem během dne rovnoměrně rozdělovat do menších dávek. Pitný režim by ale měl být pestrý - tedy obsahovat i minerální vody, bylinné čaje, ovocné šťávy, apod.

Ledvinové kameny se vytváří ve chvíli, kdy minerály a další látky v moči dosáhnou nerovnováhy nebo vyšší koncentrace a krystalizují. Většina krystalů je drobná a odchází močí bez problémů z těla ven. Za nepříznivých podmínek se však z krystalů vytvoří velké kameny, které mohou blokovat močové cesty.

Tisková zpráva České urologické společnosti o problematice ZDE