Děti cvičí s elastickými lany


Ortopedické a rehabilitační oddělení naší nemocnice nově pořádá cvičení pro dětské pacienty se skoliózou páteře a vadným držením těla (VDT). Stále častěji se do ortopedické či rehabilitační ambulance s tímto problémem dostávají i děti předškolního věku. Skutečností je, že pacientů se skoliózou či VDT přibývá důsledkem nedostatku pohybu nebo jednostrannou zátěží dětí. Kromě individuálního cvičení s terapeuty, které je předepisované lékaři v ambulancích, mohou dětští pacienti využít každý pátek v době od 14:00 do15:00 hodin kolektivního cvičení spirální stabilizace páteře (SPS). Zájemci o cvičení by měli předem kontaktovat vedoucí fyzioterapeutku Janu Kuttelwascherovou, která podá bližší informace k cvičení SPS na tel. č. 569 472 336.

„Cílené a pravidelné cvičení Spirální stabilizace dle MUDr. Smíška pod odborným dohledem je velice účinná metoda, jak těmto pacientům pomoci,“ sdělil MUDr. Lubomír Motyčka, který je hlavním organizátorem celého projektu. Dle jeho slov totiž pacienti sice projdou ambulancí a předepsaným individuálním cvičením s fyzioterapeuty, ale u těchto diagnóz je velice důležitá pravidelnost a kontinuální činnost. „Bohužel řada pacientů absolvuje rehabilitaci, ale poté přestanou cvičit nebo cvičí špatně. Efektivita je pak velmi nízká. To, že mohou skupinově cvičit pravidelně pod odborným dohledem má řadu výhod. Děti chodí na cvičení s rodiči a zároveň vidí, že nejde jen o jejich problém. Dochází jich více, a tak se naladí na stejnou vlnu, což má výborný psychologický efekt,” zdůraznil MUDr. Motyčka. Při skupinovém cvičení dětí je vhodná přítomnost rodiče, který se učí dítě správně opravovat a korigovat. Tím zvyšujeme pravděpodobnost správného provádění cviků, tedy efektivitu daného cvičení. Děti se díky kolektivnímu cvičení necítí handicapované nebo vyřazené z kolektivu a učí se, že starat se o svoje tělo je přirozené.

Rehabilitační oddělení za finanční podpory paní Kopecké nakoupilo nové vybavení potřebné pro kolektivní cvičení. Prostorová kapacita jedné terapeutické hodiny je maximálně 20 účastníků.

Spirální stabilizace páteře podle rehabilitačního lékaře MUDr. Richarda Smíška – SPS (dříve SM-systém) je jednou z metod, kdy se pacienti učí efektivně obnovit ztracené přirozené pohybové vzory, což přispívá k regeneraci pohybového aparátu. Jde o vzájemné vyladění svalů zajištujících vzpřímené držení těla a svalů umožňujících pohyb. Cílem je tzv. zdravá chůze, která je nejpřirozenějším pohybem člověka.