Nové polohovací postele již slouží pacientům


Celkem 81 elektricky ovládaných, polohovacích lůžek nakoupila letos Nemocnice Havlíčkův Brod v rámci obnovy lůžkového fondu. „Lůžka jsou snadno ovladatelná a lze je nastavovat v různých úhlech podle potřeby pacienta. Nová lůžka znamenají zvýšení komfortu, pohodlí a bezpečí jak pro pacienty, tak pro ošetřovatelský personál,“ řekla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči PhDr. Lada Nováková. Celková částka za pořízení nových lůžek se vyšplhala na 2,3 mil. Kč.

Novými lůžky bylo kompletně vybaveno celé infekční oddělení, které získalo 26 elektricky polohovatelných postelí s možností individuálního nastavení zádového a stehenního dílu, vybavených pasivními antidekubitními matracemi, sklopnými zábranami, držáky na močové lahve a hrazdami. Součástí lůžek jsou také výškově nastavitelné infuzní stojany. „Lůžko má odnímatelná plastová čela, spustitelné postranice a možnost prodloužení celé ložné plochy lůžka, čímž řeší i komfort pro pacienty s výškou výrazně nad 190 cm," dodal vedoucí oddělení zdravotnické techniky Ing. Adam Fila.

Dalších 22 lůžek získalo urologické oddělení, 29 chirurgické oddělení, z toho 3 kusy jsou lůžka pro vyšší stupeň péče a 2 kusy s vyšší nosností, další 2 lůžka šla na oddělení dlouhodobě nemocných, z čehož jedno je lůžko sprchovací a jedno je lůžko pro pacienty s vyšší hmotností. „Praxe ukázala, že je nutné mít na oddělení několik lůžek pro pacienty s hmotností nad dvě stě kilogramů. Těchto pacientů přibývá a standardní lůžka jsou pro ně nevyhovující,“ sdělila vrchní sestra oddělení dlouhodobě nemocných Bc. Erika Weisshauptová. Další dvě moderní lůžka putovala na oddělení rehabilitace.

Kvalitní lůžka jsou základem zvyšování kvality poskytované péče. Nemocnice nákupem osmdesáti lůžek pokračuje v obnově lůžkového fondu. V loňském roce došlo například ke kompletní výměně lůžek na ortopedickém oddělení. Stará lůžka již nebyla pohodlná a neodpovídala aktuálním požadavkům. Pořízení moderních postelí s antidekubitními matracemi znamená významný posun ve zvyšování kvality péče o pacienty, možné zkrácení doby rekonvalescence a také snížení rizika úrazů a fyzické námahy personálu. Nemocnice zakoupila lůžka z vlastních finančních zdrojů.

Mgr. Petra Černo, tisková mluvčí NHB, tel. 604475082