V letních měsících se rodí nejvíce dětí


V brodské porodnici  se do konce července 2016 narodilo 824 dětí. Dlouhodobý průměr letních měsíců je 130 miminek za měsíc. Narodilo se také osm párů dvojčat. Bohužel neklesají čísla dětí narozených s nízkou porodní hmotností.

Prozatím se rodí více holčiček než chlapců. Rodiče dávají svým dětem nejčastěji jména - Jakub, Jan, Tomáš, u děvčat vedou Aničky, Elišky a Terezky. Statistiky nám dlouhodobě ukazují, že nejvíce dětí se v naší porodnici rodí v měsíci červenci, srpnu a pak vánoční miminka - tedy v prosinci.  / Rok 2015 : červenec - 120, srpen 136, prosinec 132/. Nejinak je tomu i v letošním roce - v červenci se u nás narodilo 123 dětí. I letos bychom tedy mohli překonat hranici 1400 porodů za rok.

„Vážím si toho, že jsme rodičkami stále vyhledávanou porodnicí a že spádovost naší porodnice je opravdu široká. Jezdí k nám maminky nejen z Vysočiny, ale i z Chrudimska, Kutnohorska, Prahy a dalších odlehlejších měst,“ dodal primář gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Pavel Antonín.

Již 164 dětí letos potřebovalo péči naší jednotky intermediární péče o novorozence, kde jsou hospitalizována miminka vyžadující nepřetržitou a speciální péči lékařů a sester. Naše dětské oddělení má status perinatologického centra II. typu. Celkem se narodilo 54 dětí s porodní vahou pod 2500 g. "Aktuálně máme v následné péči asi 250 dětí, tedy dětí, které se narodili nedonošené a stále potřebují specializovanou péči pediatrů," sdělila primářka dětského oddělení MUDr. Mgr. Magdalena Chvílová-Weberová. Ročně má v péči cca 30 dětí, které se narodily v pásmu těžké nezralosti, tedy pod 1500 g.

                  

Podle jejích slov je prioritou péče v naší nemocnici respekt k rytmu dítěte, tedy maximální snaha rooming in u dětí nezralých. "Žádná maminka nemusí od dítěte odejít, celou dobu mají možnost neomezeného kontaktu. Ihned po porodu je dítě přikládáno k matce, maminky i tatínky nabádáme k co nejčastějšímu a nejčasnějšímu klokánkování, což znamená těsný kontakt kůže na kůži s maminkou, mazlení a jemné doteky pro miminko, k dispozici jsou pelíšky a polohovací pomůcky. Všechna miminka jsou přiložena k prsu maminky do šedesáti minut po porodu," dodala primářka dětského oddělení. Na dětském oddělení také máme speciální pokoj pro maminky, které potřebují pomoci s laktací i po odchodu z porodnice.

V rámci podpory a udržení kojení  nabízí dětské oddělení následnou péči v podobě poradny pro kojící maminky, půjčovny pomůcek pro podporu laktace v komplexu novorozeneckého oddělení nemocnice, poradnu pro výživu dětí a prevenci obezity. Dotazy kojících žen jsou zodpovídány prostřednictvím telefonní „horké linky“ nebo prostřednictvím internetové poradny kojeni.hb@onhb.cz a vyziva-deti.hb@onhb.cz průběžně.