Slovenský prezident navštívil generála Gablecha v naší nemocnici


Slovenský prezident Andrej Kiska přijel v úterý navštívit československého vojenského pilota Imricha Gablecha, který bojoval v britském královském letectvu. Působil jako řídící velitel letového provozu 311. bombardovací letky RAF.

"Jsem rád, že jsem se osobně mohl seznámit s panem Gablechem a poděkovat mu za vše, co pro slovenský národ učinil. Slovensko si musí vážit svých hrdinů. Možná víc jak kdykoliv v minulosti si nyní musíme připomínat protifašistické bojovníky, kteří bojovali za naši svobodu, " řekl prezident Kiska. Imrich Gablech je posledním žijícím Slovákem, který v roce 1939 bojoval na polské straně proti nacistickému Německu.

Generál  Gablech se narodil 4. listopadu 1915 ve slovenském Hrachovišti, v současnosti žije v Havlíčkově Brodě. Je držitelem mnoha vyznamenání a ocenění, a to jak českých a slovenských, tak polských, ruských a anglických. V roce 2009 obdržel z rukou prezidenta republiky Václava Klause Řád bílého lva. V roce 2005 mu vyšla na Slovensku životopisná kniha "Hallo, airfield-control, go ahead! (Spomienky vojnového pilota)". V loňském roce oslavil v naší nemocnici 100. narozeniny a byl povýšen na generála.

Více informací na:

https://www.prezident.sk/article/kiska-sa-stretol-s-vojnovym-veteranom-imrichom-gablechom/