Den melanomu!


Dne 9. května 2016 se otevřely dveře kožní ambulance všem zájemcům, kteří si chtěli nechat překontrolovat znaménka. Lékařka MUDr. Petra Škurlová vyšetřila čtyřicet pacientů. "Přišly zejména mladší ročníky. Co nás potěšilo, byl fakt, že této preventivní akce využily i celé rodiny," sdělila lékařka.

Pravidelná preventivní akce na vyšetření pigmentových znamének má za cíl zvýšit pravděpodobnost záchytu případných maligních melanomů. K Evropskému dni melanomu se připojujeme každoročně. Kožní ambulance MUDr. Petry Škurlové byla otevřena pro zájemce od 7.30 do 12:30 hod. a nabídla bezplatné vyšetření pigmentových znamének.

"Zájem projevují desítky zájemců všech věkových kategorií. Již několikrát se podařilo zachytit podezřelý kožní útvar. Letos šlo o záchyt tři případů přednádorových poškození kůže," prozradila MUDr. Petra Škurlová. Nejčastěji bývají diagnostikovány u starších pacientů nezhoubné změny související se stárnutím pokožky a působením UV záření na kůži. Vyšetření dermatoskopem je pacientům k dispozici na naší kožní ambulanci po celý rok.

Maligní melanom stále zůstává jedním z nejčastějších zhoubných nádorů - jeho incidence se zvyšuje zejména u mladých lidí. Nejvyšší nárůst je pozorován u žen ve věku 10–29 let. V ČR na maligní melanom ročně zemře kolem 300 osob.

Maligní melanom je nádor z pigmentových buněk. Jedná se o značně nebezpečný typ kožního nádoru, který je schopen poměrně časně metastazovat. Může se vyskytnout kromě kůže i na sliznici a v oku. Slizniční formy jsou vzácné. Nejčastější je kožní forma. Na těle se může vyskytnout kdekoliv, nejčastěji na plochách, které se vystavují slunečnímu záření nárazově. Počet onemocnění se každých deset let zdvojnásobuje. 

 

A jak zjistíte zda pro Vás představuje expozice slunečního záření riziko vzniku melanomu?

Melanom představuje riziko pro každého. Nebezpečí se zvyšuje v případě, že splňujete některou z následujících podmínek.

1.světlý kožní fototyp - světlá kůže, světlé oči a vlasy

2.genetické vlivy - veliké množství mateřských znamének i pih, které předcházejí výskytu kožních nádorů u sebe anebo u rodinných příslušníků

3.spálení kůže - závažné i opakované spálení především před 15. rokem života

4.UV záření - dlouhodobé pobyty v blízkosti rovníku nebo časté dovolené tamtéž. Případně umělé opalování =solárium

Co by Vás mělo znepokojit?

Výskyt nové pigmentové léze(skvrny), mateřského znaménka, které rychle mění charakter -barvu,velikost....atd.

Prevence

Ochrana před slunečním zářením je nejúčinnější prevencí. Je nutné chránit před sluncem hlavně malé děti. Nanášejte každé 2 hodiny krém s vysokým ochranným faktorem. Používejte tričko, klobouk. Děti do 3 let na slunci neodhalujte. V průběhu léta se mezi 11 a 16 hodinou vyhněte slunění, nezapomínejte na sluneční brýle. Přes sluncem se chraňte i tehdy, když je pod mrakem, protože mraky propouští více než 90% UV záření. Pravidelně kontrolujte mateřská znaménka a jakékoliv podezřelé změny a projevy konzultujte s dermatologem. Jedenkrát ročně je vhodné navštívit kožního lékaře a nechat si vyšetřit pigmentové změny nejlépe digitálním dermatoskopem.

Mgr. Petra Černo, tisková mluvčí NHB, petra.cerno@onhb.cz