Rehabilitace využívá nový laser


Rehabilitační oddělení používá od 1. dubna letošního roku moderní vysokovýkonný laser. Jeho výhodou je, že dokáže pronikat až do hloubky 10 cm a tak účinněji léčit.

Terapie laserem využívá sílu světla, které proniká do hloubky měkkých tkání. „Dosud jsme pro léčbu využívali biostimulační laser, který působí jen povrchně do hloubky několika milimetrů. Úspěšně jsme jen využívali při postižení povrchních částí těla, například na bolestivé a zduřelé jizvy, při poruše hojení ran a ošetřování oparu. Naproti tomu nový, vysokovýkonný laser, proniká do hloubky 7 až 10 centimetrů, což je podstatný rozdíl. Energii laseru lze přesně zacílit na postiženou tkáň, můžeme proto ošetřit i tkáně umístěné v hloubce, například v oblasti kyčle nebo páteře,“ upřesnil výhody nového přístroje primář rehabilitačního oddělení MUDr. Milan Stránecký.

Laserové záření tak nabízí zcela nové možnosti terapie, odstraňuje nebo zmenšuje bolest, regeneruje tkáně či potlačuje zánět. Lze ho použít po úrazech - např. po distorzi kotníku, úrazech ramena, u bolestivých úponů třeba u tenisového lokte, zduření Achillovy šlachy, ostruhy, u bolestivých artróz kloubů nebo bolestí páteře. Udávají se také výborné výsledky při léčení ušních šelestů tzv. tinnitu.

„Terapeutický laser IV. třídy dosahuje maximálního výkonu 20W v pulsním režimu, využívá během terapie až čtyř vlnových délek pro komplexní biostimulační účinek. Přitom zaměřování ošetřované plochy je velice přesné, neboť se provádí nastavitelným optickým zoomem na aplikátoru,“ dodal vedoucí oddělení zdravotnické techniky Ing. Adam Fila.

Pro účinnost terapie je nutné aplikavat laseru opakovaně. „Obvykle se laser aplikuje pacientům obden a je zapotřebí přibližně pěti až deseti ošetření. I když je terapie laserem nebolestivá a velice účinná, zdravotní pojišťovny léčbu neproplácejí,“ dodal MUDr. Stránecký. Jedna aplikace stojí 100,- Kč.

Vysokovýkonný laser zvyšuje kvalitu a komfort léčby řady onemocnění a znamená zlepšení péče o naše pacienty.