Zprovoznili jsme novou laparoskopickou věž


Novou laparoskopickou věž za 1,6 milionu korun využívají lékaři na Centrálních operačních sálech (COS). Na její zakoupení přispěla některá města v okrese.

Počty operačních zákroků prováděných laparoskopicky každoročně stoupají. Endoskopická laparoskopická sestava je tedy nutným standardem pro moderní operativu a přináší vysoké rozlišení – obraz, který operatér vidí zprostředkovaný kamerou je velice kvalitní a přesný. Aktuálně tedy mohou chirurgické týmy naší nemocnice při operacích využívat dvě moderní laparoskopické věže a jednu mají jako záložní. „V některých oblastech, jako je operativa žlučníku, horního žaludku, dolního jícnu nebo kýlní chirurgie, již jednoznačně převažují laparoskopické zákroky,“ sdělil primář chirurgického oddělení MUDr. Jiří Drápela. Dle jeho slov například 95 % operativy žlučníku nebo 80% tříselných kýl provádí dnes chirurgové laparoskopicky.

      

Laparoskopie je moderní endoskopická metodu, která se vyznačuje hlavně menší zátěží pro pacienta, menší pooperační bolestí a podstatně kratší dobou pozákrokové hospitalizace. Operační zákrok je prováděn optickými nástroji v dutině břišní, do které se tyto nástroje dostávají pomocí malých řezů. Obraz břišní dutiny zprostředkovaný kamerou vidí operatér na obrazovce a nástroje přes dlouhé držáky ovládá zvenčí. Laparoskopické nástroje umí řadu věcí – od řezání, stříhání a odběr materiálu až po pálení. Po ukončení operace se vstupní řezy zašijí - jedná se jen o několik stehů. Nezůstává tedy žádná velká jizva

Novou laparoskopickou věž pro COS v hodnotě 1.597.397 Kč s DPH mohla Nemocnice Havlíčkův Brod zakoupit i díky sponzorům, kteří společně přispěli částkou 570.000,- Kč. „Oslovili jsme města a obce v okolí a jsme velice rádi, že nám některá zastupitelstva vyšla vstříc a  finančně nám pomohla s pořízením přístroje,“ vyjádřil poděkování ředitel nemocnice Mgr. David Rezničenko, MHA. Přispělo Město Havlíčkův Brod částkou půl milionu korun, dále Město Golčův Jeníkov, Chotěboř, Světlá nad Sázavou a Habry. Také společnost LUMIU s.r.o.

„Nová endoskopická laparoskopická sestava je moderně vybavená. Obsahuje například kompletní videořetězec ve FullHD rozlišení, medicínský plochý LED LCD monitor, kamerovou jednotku s vysokým rozlišením, podporu endoskopů s čipem, automatické řízení světelných podmínek, insuflační jednotku s automatickým odsáváním kouře, multioborový elektrochirurgický generátor s kompletními režimy pro laparoskopickou, otevřenou i endoskopickou operativu a také komplexní systém pro snímání a archivaci obrazů a videosekvencí,“ dodal k technickým parametrům vedoucí oddělení zdravotnické techniky Ing. Adam Fila. Více na www. onhb.cz                                                            

Mgr. Petra Černo, tisková mluvčí Nemocnice HB, tel. 604 475 082