Pozor na klíšťata!


Infekční oddělení ošetřilo již desítky pacientů s klíšťovou encefalitidou i lymskou boreliózou. "Většinou byl průběh léčby u pacientů dobrý. Aktuálně nevybočují čísla ze statistik předchozích let," sdělil primář infekčního oddělení MUDr. Jiří Kubát. Pacienti přicházejí i na odborné odstranění přisátého klíštěte do ambulancí Emergency.

Jen za minulý týden u nás byli hospitalizováni 3 pacienti s klíšťovou encefalitidou. K počátečním příznakům onemocnění patří vysoké teploty, bolesti kloubů, únava nebo závratě. Po prodělané léčbě a  propuštění z nemocnice čeká pacienty obvykle ještě domácí rekonvalescence. "Případů lymské boreliózy bylo za letní měsíce do deseti. U většiny pacientů šlo o nekomplikovaný průběh onemocnění, léčba probíhá veskrze ambulantně," dodal primář Jiří Kubát. Lymská borelióza je bakteriální infekce a je nejčastějším onemocněním přenášeným klíšťaty v České republice.

Počet případů klíšťové encefalitidy ovlivňuje mimo jiné proočkovanost obyvatelstva. Ta je v České republice v porovnání s okolními státy bohužel nízká. Přitom očkovat je možné kdykoliv během roku. Ideální možností prevence je tedy očkování, ale důležitá je samotná ochrana přisátí klíštěte. Své udělá při procházce do přírody použití repelentu, pevná obuv, ponožky a patřičné oblečení.  Klíště obvykle leze směrem vzhůru do teplých a vlhkých míst na našem těle. Je velmi citlivé na vyschnutí, a proto pokud leze jen po oděvu, po chvíli se pustí nebo odumře.

Podle Odboru klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu je na tento týden aktivita klíšťat jen mírně riziková. Doporučení je tedy následující:  Použití repelentu, nesedat a nelehat v travnatých či lesních porostech. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Více informací naleznete na: http://www.mzcr.cz/dokumenty/predpoved-aktivity-klistat-49-8-2015_10606_5.html 

Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, dále porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích, hlavně jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu. V zemědělských kulturách se nevyskytují. Vzhledem ke specifickým nárokům na vlhkost prostředí nejsou klíšťata na otevřených, osluněných suchých místech a také na rašeliništích a v trvale podmáčeném terénu. S nadmořskou výškou sice velikost populace klíštěte klesá, nicméně na našem území byl jeho výskyt v posledních desetiletích zaznamenán i v horských polohách až na horní hranici lesa.

Buďte opatrní a užívejte krásného počasí. V případě potřeby jsme Vám kdykoliv k dispozici!

Mgr. Petra Černo, tisková mluvčí NHB, petra.cerno@onhb.cz