ARTROSKOPIE KOLENNÍHO KLOUBU


Je diagnostická a  léčebná  metoda, při  které   využíváme endoskopickou kameru napojenou na  zdroj  světla. Obraz je přenášen na monitor, který stojí vedle operačního stolu.  Pro zpřehlednění  je  kolenní  kloub  naplněn  fyziologickým roztokem, který  je do  kloubu přiváděn  speciální pumpou.  Poškozené  tkáně  jsou ošetřovány   speciálními    nástroji, které   jsou   přizpůsobeny  k  práci  v  zúženém   prostoru kloubních štěrbin. Artroskop  i  nástroje jsou do  kolenního kloubu    zavedeny    nejčastěji   ze   dvou   samostatných drobných řezů (do 10mm), umístěnými pod čéškou.

Nejčastější indikací  i  artroskopii  kolenního  kloubu  je podezření na poškození menisků, poškození chrupavek  či poškození vnitřních vazů

operace.JPG

Menisky kolenního kloubu mají podkovovitý tvar a kopírují obvod kolenního kloubu. Na řezu mají tvar klínu s bazí při kloubním pouzdru. Jsou tvořeny chrupavkou a mají význam pro rovnoměrné rozložení tlakových sil  při zátěži  kloubu. Jejich poškození se projevuje lokalizovanou bolestivostí v oblasti kloubní štěrbiny, někdy jejich roztržení způsobí omezení rozsahu pohybu ( blokádu).
Ošetření spočívá v odstřižení utrženého fragmentu menisku a zahlazení jeho zdravé části. Ve vybraných případech je možné přišití utržené části menisku k jeho neporušenému zbytku.

Poškození chrupavek kloubních ploch může mít za následek bolestivostí či výpotky. Povrchové poškození řešíme  zahlazením chrupavky speciální frézou. Pro velké defekty jsou vypracovány složitější léčebné postupy, jejichž výčet přesahuje rámec tohoto sdělení.

Samostatné onemocnění je poškození vnitřních vazů kolenního kloubu. Nejčastěji se jedná o defekt tzv.předního zkříženého vazu.
Projevuje se pocitem nestability při sportu či běžných denních aktivitách, občas je nestabilita provázena výpotky a bolestivosti při určitých pohybech.
Poškozený vaz nahrazujeme nejčastěji vlastní tkání pacienta.Jedná se štěp, který odebíráme ze šlach ohýbačů kolenního kloubu nebo z části vazu, který se napíná mezi čéškou a holenní kostí. V některých případech používáme cizí štěp z tkáňové banky.

operace1.JPG

Příprava na operaci 
Ve    většině     případů     pacienta přijímáme na  oddělení  1 den před  plánovanou    operací.   Je   velmi    důležité,    aby     měl     kompletní interní    předoperační    vyšetření. Seznam  požadovaných vyšetření   pacient    obdrží    v     ortopedické ambulanci.

Operace
Zcela bezbolestný průběh operace   zajišťují  vysoce erudovaní   lékaři anestesiologicko   -   resuscitačního oddělení. Operaci   provádíme   ve spinální, nebo celkové anestesii.

Délka hospitalizace
Po nekomplikovaných, tzv. jednoduchých artroskopických výkonech bývá pacient obvykle propuštěn do domácího ošetřování následující den po operaci. Složité- rekonstrukční výkony jako například náhrada předního zkříženého vazu vyžadují několikadenní hospitalizaci.

Následná péče
Pacienty po operaci pravidelně kontrolujeme v našich odborných ambulancích. Podle charakteru onemocnění a aktuálního stavu je navržen rehabilitační program. Důraz je kladen na prevenci komplikací.

 

zpět