Rekordní počet operací šedého zákalu


Oční oddělení v loňském roce zaznamenalo rekordní počet překračující 1500 operací šedého zákalu. Podle slov primáře očního odděleni MUDr. Petera Mojžiše, Ph.D., FEBO je hlavním důvodem zvýšeného počtu skutečnost, že jsme nebyli limitováni zdravotními pojišťovnami. "Dříve jsme měli pojišťovnou stanovený limit počtu operací, které nám byly za rok hrazeny. V loňském roce jsme nebyli nijak limitováni, a tak jsme se snažili vyjít vstříc co největšímu počtu pacientů a zároveň zkrátit čekací dobu na operační zákrok," sdělil primář oddělení.

Odborně se šedému zákalu říká katarakta. Jedná se o vážný oční problém – sníženou průhlednost jinak čiré oční čočky. Zakalení čočky pak způsobuje neostré, zamlžené vidění - jakoby za šedým filtrem. Časem se postižení oční čočky zhoršuje a negativně ovlivňuje vidění. Při šedém zákalu se neobjevují žádné průvodní jevy – začervenání, podráždění, bolest ani jiné obtíže. Na oku je postižení patrné až při rozsáhlém zakalení oční čočky. Pravá příčina vzniku těchto zrakových obtíží zatím není známa, ví se však, že souvisí s přirozeným procesem stárnutí oka. Šedý zákal souvisí s přirozeným procesem stárnutí oční čočky a patří k nejčastějším onemocněním oka ve vyšším věku. Většinou postihuje osoby starší 65 let. K hlavním příznakům katarakty patří rozostřené a zamlžené vidění, citlivost na silnější světlo a na oslnění, někdy také zdvojené vidění, zkreslený obraz pozorovaného předmětu, rostoucí myopie (krátkozrakost), běžné je také odlišné vnímání barev.

My si však s šedým zákalem umíme poradit.  V předchozích letech, kdy jsme byli limitováni v počtu výkonů za rok se u nás uskutečnilo cca 1000 až 1200 operací šedého zákalu za rok. V roce 2014 to tedy bylo o více jak 300 zákroků. Čekací doba na výkon se aktuálně zkrátila na 2-2,5 měsíce.

Výkon trvá přibližně 20 minut. Při zákroku vstupuje operatér do oka 3 drobnými řezy. Hlavní řez je dlouhý pouze 2,2mm. Po otevření předního pouzdra čočky je použit ultrazvuk k jejímu rozbití. Rozdrcená čočka je následně odsáta. Na její místo se do původního pouzdra implantuje arteficiální (umělá) čočka. Na našem pracovišti implantujeme monofokální, multifokální typy čoček a jejich torické varianty, tedy i nadstandardní varianty čoček (pacient se s dostatečným předstihem může po konzultaci s lékařem rozhodnout pro konkrétní typ implantované čočky).  Více informací možno najít ZDE.

nebo na http://ocnihb.cz/lecba-sedeho-zakalu/sample-page/

petra.cerno@onhb.cz