OPERACE ŠEDÉHO ZÁKALU


Operace šedého zákalu neboli katarakty je léčebnou operační metodou, při které je z oka pacienta odstraněna jeho vlastní zkalená čočka a je nahrazena čočkou umělou.

Zákrok je prováděn až na výjimky v lokální anestezii, je zcela bezbolestný a implantovaná nitrooční čočka setrvá v oku pacienta až do konce života. Na našem pracovišti je zákrok prováděn v současnosti  nejmodernější metodou tzv. fakoemulzifikací.

Indikací k této operaci je zhoršené vidění pacienta, zaviněné stárnutím a zkalením jeho vlastní čočky. Ve vyšším věku je tímto onemocněním postižena velká část populace.

Příprava k operaci
Je nutné celkové, důkladné vyšetření očním specialistou a dále vyšetření obvodním  lékařem nebo internistou (včetně krev. odběrů). Pacient je přijat na naše lůžkové oddělení a následně druhý den operován. Při nekomplikovaném pooperačním hojení odchází domů den po operaci. U mladších a po interní stránce zdravých pacientů lze výkon provést ambulantně tj. pac. se dostaví v 6:30 hod. na oční oddělení, je dovyšetřen, odoperován a ve 13:00 hod. odchází domů. Následující dny musí chodit na kontroly do naší ambulance.

Vlastní operace
Operatér za použití speciálních nástrojů vstupuje do oka tzv. sklerokorneálním tunelem. Po otevření předního pouzdra zkalené čočky je použit ultrazvuk (fakoemulzifikace) k jejímu rozbití. Poté je již rozdrcená čočka odsáta a na její místo do původního pouzdra je vsunuta arteficielní (umělá) čočka nejčastěji z akrylátu.

1. Odstranění šedého zákalu

odstraneni sedeho zakalu1.JPG

 

2. Zavedení umělé nitrooční čočky

zavedeni umele nitroocni cocky1.JPG

 

3. Obnova vidění

obnova videni1.JPG

V pooperačním průběhu je nutné dodržovat klidový režim. Pak jsou kontrolováni v naší ambulanci a poté předáni do péče obvodních oftalmologů.

 

zpět