Klidný spánek miminek ohlídají nové monitory


Dětské oddělení získalo ve středu 18. června 2014 v 11.30 hod. od sponzorů 28 nových "hlídacích chůviček" pro novorozence. Jde o nové monitory dechu Babysense, které využíváme na novorozeneckém úseku a stanici intermediární péče o novorozence.

Dvacet „chůviček“ nám předala Nadace Křižovatka /které sponzorsky přispěla na nákup společnost RWE a.s. a VZP ČR/, na dalších šest monitorů nám přispěla společnost CORA HB a na dva pivovar Bernard Humpolec.

Dětské oddělení využívá monitory na všech postýlkách pro novorozence. „Monitory dechu slouží ke kontrole dechu novorozence. Jejich hlavním úkolem je zavčasu upozornit maminku i personál na případnou zástavu dechu,“ zhodnotil význam přístroje primář dětského oddělení MUDr. Miloslav Sýkora. Jde o velmi citlivé, bezpečné, bezdotykové zařízení, které monitoruje dýchání a pohyb dítěte přes matraci postýlky. Je to výborný pomocník pro každodenní péči o dítě - svoji nepostradatelnou úlohu má při péči o kojence s nízkou porodní váhou, rizikovými zdravotními komplikacemi, ale i při péči o zcela zdravé miminko. Hlavním důvodem využití Babysense je tzv. Syndrom náhlého úmrtí dítěte SIDS, který je jednou z nejčastějších příčin úmrtí kojenců do jednoho roku života. Příčiny tohoto jevu nejsou zcela vysvětleny, podstatou problému je náhlá porucha v dýchání novorozence. Pokud není dítě včas probuzeno nebo mu není poskytnuta první pomoc, může zemřít. 

Monitory musíme pravidelně obměňovat, neboť jejich životnost je jen několik let. Nadace Křižovatka nám pravidelně pomáhá s obměnou „chůviček“. „Za dobu působení nadace bude k dnešnímu dni předáno 5365 monitorů Babysense do nemocnic ve všech regionech ČR,“ sdělil Ing. Vlastimil Novotný, člen správní rady Nadace Křižovatka.

Velice nás potěšil také zájem okolních firem o sponzorování prospěšného přístroje. Velké poděkování patří společnosti CORA HB a humpoleckému pivovaru Bernard.

Petra Černo, tisková mluvčí NHB, tel. 569472201 nebo 604475082, petra.cerno@onhb.cz